Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júla 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Zlá dohoda medzi EÚ a Čínou neprospeje nikomu

BRATISLAVA 30. júla – Hoci detaily dohody zatiaľ nie sú známe, Aliancia za dostupnú solárnu energiu (AFASE) opätovne vyzvala politikov, aby upustili od akejkoľvek dohody, ktorá bude viesť k zvýšeniu cien, a tak prakticky k neudržateľnému riešeniu pre európskych výrobcov solárnej elektrickej energie. Od zavedenia dočasných ciel zo strany EÚ 5. júna 2013, sa celkový dopyt výrazne znížil, čo viedlo k bankrotu viacerých prominentných Európskych firiem, vrátane Gehrlicher Solar AG.

Generálny riaditeľ spoločnosti Soventix GmbH a predseda AFASE Thorsten Preugschas v tejto súvislosti uviedol: „Zvýšenie cien urýchli to, čo sme videli v priebehu posledných mesiacov: zníženie značného počtu pracovných miest na všetkých úrovniach fotovoltického priemyslu. V prípade, že bude dohodnutá minimálna cena medzi EÚ a Čínou nastavená príliš vysoko, budeme musieť prepustiť zamestnancov v EÚ a ponúknuť našu expertízu mimo Európu, kde je dopyt po solárnej energii na vzostupe. V takomto prípade by sme pracovali s lokálnymi inštalatérmi solárnych systémov a to na úkor tisícok európskych inštalatérov, ktorí by ostali bez solárnych projektov.“

Riaditeľ spoločnosti Oskomera Solar Power Solutions a člen predstavenstva AFASE dodáva: „Nechceme zvýšenie cien, nakoľko to povedie k zníženiu dopytu v Európe. Dohoda založená na neprimeraných minimálnych cenách by znamenala úplnú prehru – bezvýchodiskovú situáciu pre mnohých, vrátane európskych výrobcov, a to čase, keď sa Európa tak zúfalo snaží stimulovať tvorbu zelených pracovných miest.“

Pritom už na začiatku tohto roka švajčiarsky výskumný inštitút Prognos zverejnil nezávislú štúdiu, v ktorej zdôraznil, že zavedenie dovozných ciel v akejkoľvek výške automaticky povedie k zníženiu dopytu po solárnych paneloch a následne k prepúšťaniu. Ako sa v správe uvádza ďalej, ak dôjde k zavedeniu cla vo výške 60 %, počas najbližších troch rokov môže dôjsť k strate približne 242 000 pracovných miest.

EÚ, ktorá je najväčším solárnym trhom na svete, zaviedla od 5. júna dovoznú prirážku na čínske solárne panely a ich kľúčové komponenty vo výške 11,8 % a postupne ju chcela do 6. augusta zvýšiť na 47,6 %, ak by sa medzitým obe strany nedohodli na prijateľnom riešení. Dôvodom sú podľa EÚ nelegálne dotácie, ktoré Čína poskytuje výrobcom solárnych panelov a tí potom svoje produkty predávajú v EÚ za neprimerane nízke ceny. Brusel tiež tvrdí, že čínske firmy sa dumpingovými cenami usilujú ovládnuť európsky trh. Peking tieto obvinenia odmieta. Čína opakovane varovala Úniu, že clo poškodí aj európskych spotrebiteľov a na odvetu začala preverovať možnosti uvalenia antidumpingových ciel na vína z EÚ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Knižné novinky. 5 skvelých tipov pre mužov, ženy aj deti Detektívka Agathy Christie, ktorá v slovenčine vychádza po prvý raz!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.