Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júla 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Zabudnúť na úhradu účtov kvôli dovolenke sa nevypláca

BRATISLAVA 29. júla – Ak si kryjete dovolenku z peňazí určených na splácanie vašich záväzkov voči banke, dajte si pozor na úroky z omeškania a lehoty.

Ak ste na dovolenke a spomeniete si, že na svojom bežnom účte ste nenechali dostatok peňazí na zaplatenie splátky úveru alebo mobilu, máte viacero možností ako zábudlivosť zahasiť. BANKY.sk, špecializovaný portál o bankách, vám prináša niekoľko rád ako na zábudlivosti veľa neprerobiť.

Niektoré banky (napríklad mBank) ponúkajú špeciálnu službu ku kreditnej karte, ktorá umožňuje elektronický prevod peňazí z úverového limitu kreditnej karty na váš bežný účet. Urobíte tak jednoducho cez internet banking. Len potom nezabudnite splatiť v lehote dlh na kreditke, aby ste neplatili veľa na úrokoch, ktoré sa pohybujú od 15% až do 20 % za rok.

Druhá možnosť je, že máte schválené povolené prečerpanie k účtu a pôjdete do mínusu. Tam si tiež dajte pozor na vysoké úroky, ktoré prekračujú 15% hranicu. Ak by ste išli ešte hlbšie do mínusu a minuli viac ako vám banka povolila, skĺzli by ste do nepovoleného prečerpania. Tam si banky účtujú úroky až nad 20%.

Ak by ste boli napríklad v 300 eurovom mínuse iba týždeň počas dovolenky nestálo by vás to veľa. VÚB banka by si zaúčtovala 0,49 centov v zabezpečenom ( ak máte v banke aj iné vklady) povolenom prečerpaní je úrok 8.5% a 1,06 eur pri nezabezpečenom prečerpaní kde je úrok 17,9%.

V Sberbank Slovensko je úrok na povolenom prečerpaní 17,90% ročne. Za čerpanie 300 eur z debetu počas siedmich dní by ste zaplatili 1,03 eura.

Ustrážte si trvalé príkazy
Ak vám neodíde trvalý príkaz pre nedostatok peňazí na vašom účte, banka na nich bude niekoľko dní čakať, aby ho opäť zrealizovala.

VÚB banka takéto platby štandardne realizuje do 5 pracovných dní. Jej lehoty sú však rôzne podľa charakteru platby. Inkasné platby elektrárňam sa realizujú v priebehu 3 až 7 dní. „SIPO platby sa štandardne zúčtovávajú 15. deň v mesiaci a v prípade nedostatku prostriedkov na účte sa recyklujú až do 28. dňa v mesiaci,“ uvádza Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.

V Sberbanke si už pri zadaní trvalého príkazu môžete určiť koľko dní sa banka bude pokúšať trvalý príkaz zrealizovať, ale maximálne je to 5 dní. Banka vám navyše pošle aj oznam o nezrealizovaní platby.

„Ak má klient tento parameter na účte zadaný a v priebehu tohto času mu peniaze prídu na účet, trvalý príkaz bude zrealizovaný,“ informuje Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Keď trvalý príkaz banka nezrealizuje do spomínanej lehoty, budete ho musieť zaplatiť neskôr sami buď cez internet banking alebo na pobočke. Medzitým vám však môže prijímateľ účtovať poplatky z omeškania.

Za oneskorenú splátku hypotéky sú sankcie
Keď vám pre nedostatok peňazí na účte kvôli ich použitiu na dovolenke, banka nestiahne splátku hypotéky, vyrúbi vám sankčné úroky. Vo VÚB banke sa z neuhradenej splátky hypotéky akumulujú sankčné úroky vo výške 3% nad aktuálnu úrokovú sadzbu. „Takto sa úročí len neuhradená splátka, zvyšok istiny sa úročí štandardne,“ dodáva

Aj v Sberbanke vám nabehnú úroky z nesplatenej časti úveru. Podľa dĺžky omeškania vás zároveň banka upozorní na meškanie SMS správou, automatickou telefonickou hláškou, telefonicky či písomne. Lenže za písomnú upomienku si zaúčtuje 25 eur, takže meškať sa nevypláca. ostatné banky majú tiež drahé upomienky. Ich prehľad si pozrite v nasledujúcej tabuľke.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Severskí autori Cilla a Rolf Börjlindovci a ich nový podivuhodný príbeh

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.