Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

VÚB banka prefinancuje vývoz technológie do Bieloruska

BRATISLAVA 20. mája – VÚB banka uzatvorila úverovú zmluvu s bieloruskou bankou Development Bank of Belarus na financovanie nákupu mliekarenskej technológie od firmy Vzduchotorg z Nového Mesta nad Váhom. Na transakcii sa podieľa aj EXIMBANKA SR, ktorá transakciu poistila proti komerčným a politickým rizikám.

Úverovú zmluvu vo výške viac než 7,5 mil. eur podpísali predstavitelia VÚB banky a bieloruskej Development Bank of Belarus. Vďaka úverovým zdrojom od VÚB a poisteniu EXIMBANKY SR tak môže slovenská spoločnosť Vzduchotorg z Nového Mesta n/V. dodať do Bieloruska modernú mliekarenskú technológiu.

„Exportné odberateľské úvery pomáhajú slovenským firmám dodávať investície do krajín, kde je komplikované získať štandardný dlhodobý investičný úver, alebo kde sú úrokové sadzby bánk oveľa vyššie ako na Slovensku. Vo väčšine prípadov by bez poskytnutia financovania bankou exportéra a bez poistenia EXIMBANKY SR slovenský vývozca daný obchod pre nedostatok dlhodobých finančných prostriedkov na strane kupujúceho vôbec nezrealizoval,“ uvádza Dušan Čižmárik, riaditeľ odboru Firemného transakčného bankovníctva VÚB

Na Slovensku sa exportnému financovaniu venuje len niekoľko málo finančných inštitúcií. VÚB má v tejto oblasti dlhodobú tradíciu a jej podiel na trhu predstavuje zhruba 40%. Banka doteraz financovala viaceré projekty v Rusku, Bielorusku, Ukrajine, Indonézii a na Kube.

Predmetom financovania formou exportných odberateľských úverov je hlavne vývoz investičných celkov, strojov alebo technológií. Úver sa zvyčajne poskytuje až do výšky 85% hodnoty kontraktu, pričom hodnota kontraktu by mala byť vyššia ako 1 000 000 EUR. Predpokladom jeho poskytnutia je poistenie úveru EXIMBANKOU SR a zaplatenie minimálne 15% hodnoty kontraktu odberateľom vopred.

Exportný odberateľský úver banka poskytuje zahraničnej banke, alebo priamo zahraničnému odberateľovi. Poskytnutie úveru umožní, aby slovenský exportér dostal platbu za dodaný tovar hneď po uskutočnení dodávky. Kupujúci, resp. jeho zahraničná banka následne spláca úver banke dodávateľa.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Vicepremiér Peter Kmec na ITAPA: Na pomoc Ukrajine sú vyčlenené veľké financie. Chceme ich získať EIB podpísala s VÚB zmluvu na 50 miliónov EUR na zlepšenie prístupu k financovaniu na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.