Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

VšZP: Máte nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky?

BRATISLAVA 23. decembra – Od 1. 1. 2015 vstupuje do platnosti novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá prináša novinku pre nízkopríjmových zamestnancov. Pre túto skupinu poistencov totiž zavádza odpočítateľnú položku v zdravotných odvodoch, ktorá znižuje vymeriavací základ pre výpočet preddavkov na poistné.

Chcete vedieť, či sa táto odvodová úľava vzťahuje aj na vás a za akých podmienok si ju môžete uplatniť? VšZP pripravila pre svojich poistencov a platiteľov poistného kalkulačku, prostredníctvom ktorej si môžu jednoducho overiť, či spĺňajú podmienky na uplatnenie odpočítateľnej položky, ako aj zistiť jej výšku. http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/odpocitatelna-polozka/#rnav7

Odpočítateľná položka sa uplatňuje u zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere, služobnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu a jeho príjem z uvedenej zárobkovej činnosti je nižší ako 570 Eur. Vymeriavací základ takéhoto zamestnanca sa znižuje o odpočítateľnú položku.

Odpočítateľná položka sa neuplatňuje u zamestnanca pracujúceho na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce) a u zamestnanca s odvodovou úľavou. Poistenci a platitelia si môžu odpočítateľnú položku uplatniť buď na mesačnej báze, alebo až v ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie.

Poistenci, ktorí sú zároveň samostatne zárobkovo činnými osobami a poistenci, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere, služobnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu súčasne u viacerých zamestnávateľov si môžu uplatniť odpočítateľnú položku až v ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Kombinácia EPZP a komerčného poistenia zabezpečí najlepšie krytie na cestách v zahraničí Peľová sezóna je tento rok pre alergikov náročnejšia. Potvrdzujú to dáta najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.