Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Vlastníte cenné papiere bez hodnoty a neviete čo s nimi?

BRATISLAVA 27. februára – Cenné papiere získané v prvej vlne kupónovej privatizácie sú v zmysle zákona vedené v Centrálnom depozitári cenných papierov SR, a.s. (CDCP SR). Vedenie účtov majiteľov cenných papierov je spoplatnené. Preto CDCP SR aj tento rok v januári poslal faktúry, ktoré sú štandardne splatné do konca februára. Mnohí občania v týchto dňoch riešia otázku, zaplatiť faktúru za vedenie účtu alebo stačí cenné papiere bez hodnoty previesť na Fond národného majetku SR (FNM SR)?

Klienti Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. dostanú začiatkom každého roka okrem faktúry za vedenie účtu aj výpis z účtu majiteľa, informatívnu rekapituláciu stavu cien v EUR za vedenie účtu majiteľa za roky 2008-2013 a prílohu s prehľadom stavu na účte po mesiacoch. Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. aktualizoval svoju databázu, preto viacerí klienti dostali tento rok faktúru po prvý raz.

„Ak dostanete faktúru za vedenie účtu majiteľa, máte povinnosť ju uhradiť v stanovenom termíne – teda do 28. februára 2014. Ak zistíte, že pre vás cenné papiere nemajú žiadnu hodnotu, máte čas do konca tohto roka previesť ich bezodplatne na Fond národného majetku SR, “ hovorí Dagmar Kopuncová z Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. „Ďalej odporúčame, aby ste si preštudovali obsah doručenej zásielky. Súčasťou je aj výpis z účtu majiteľa, na ktorom máte uvedené, aké cenné papiere vlastníte. Odporúčame, aby ste si preverili, akú majú tieto cenné papiere skutočnú trhovú hodnotu. Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. totiž eviduje cenné papiere len v ich menovitej hodnote.“

Trhovú hodnotu cenných papierov je možné zistiť v dennej tlači, v banke, na internete, u obchodníkov s cennými papiermi, prípadne na Burze cenných papierov v Bratislave, a.s. Na hodnotu cenných papierov je možné sa spýtať aj na telefonickej linke spoločnosti Dlhopis, o.c.p., a.s. 0800 124 784. Ak cenné papiere pre občanov nemajú žiadnu hodnotu, môžu ich bezodplatne previesť na Fond národného majetku SR. Prevody realizuje spoločnosť Dlhopis, o.c.p., a.s. prostredníctvom vybraných pobočiek Slovenskej pošty, a.s. Na prevod cenných papierov na Fond národného majetku SR stačí preukaz totožnosti. Je potrebné preukázať zmenu osobných údajov – ako napríklad zmenu mena či bydliska. Takisto je vhodné priniesť si so sebou výpis z účtu, ktorý je v obálke spoločne s faktúrou. Po prevode cenných papierov v roku 2014 Fond národného majetku SR prevezme povinnosť uhradiť poplatok za vedenie účtu za rok, v ktorom občania vykonali prevod. Zároveň vráti uhradený poplatok za vedenie účtu aj za dva pred
chádzajúce roky, teda za roky 2012 a 2013.

Prevod cenných papierov je možné urobiť už len do konca roka 2014. „Odporúčame však občanom, aby si rozhodnutie čo urobiť s cennými papiermi, nenechávali na poslednú chvíľu. Koncom roka môžu byť pracoviská, ktoré prevody realizujú, preplnené,“ upresňuje Dagmar Kopuncová.

V súvislosti s fakturáciou zriadil Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. telefonickú linku 02/5939 5939. Odpovede na otázky môžu klienti nájsť aj na web stránkach: www.cdcp.sk v sekcii „Časté otázky“ a www.akciebezhodnoty.sk. V spolupráci so spoločnosťou Dlhopis, o.c.p., a.s. Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. do obálky spolu s faktúrou vložil informačný leták, ako aj zoznam všetkých pobočiek Slovenskej pošty, a.s., na ktorých je možné vykonať bezodplatný prevod cenných papierov na Fond národného majetku SR.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu? Zdražovanie pohonných hmôt otriasa majiteľmi áut. Ako jednoducho znížiť vplyv rastúcich cien?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.