Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Veľké dáta: Posilňujú finančníctvo alebo ho ohrozujú?

BRATISLAVA 29. januára – „Ako zmení svet nástup veľkých dát?“ – to je najrelevantnejšia otázka, ktorú by si účtovníci a profesionáli vo finančníctve mali klásť, aspoň podľa správy, ktorú vydali profesijné združenia účtovníkov ACCA a IMA.

Správa „Veľké dáta: ich sila a riziká“ názorne ukazuje nielen potenciál využitia veľkých objemov neštruktúrovaných informácií pre podniky všetkých veľkostí, vlády a regulátorov, ale aj zjavné potenciálne právne a etické nástrahy.

V nedávnom výskume zadanom ACCA a IMA 62% respondentov z celého sveta uviedlo, že veľké dáta sú nesmierne dôležité pre budúcnosť podnikania a majú potenciál dať informovaným podnikateľom konkurenčnú výhodu. Objem a rozmanitosť dát, ktoré sú podniky a vlády schopné zbierať, sa prudko zvyšuje a predstavuje priamo pokladnicu informácií. Korporácie teraz masívne investujú do schopnosti tieto dáta triediť, vyznať sa v nich a analyzovať ich.

Faye Chuová, ktorá v ACCA vedie futurologický výskum, k tomu uviedla: „Nejde o to, kedy sa veľké dáta stanú dôležitými – oni už totiž dôležité sú. Ich potenciál spočíva v schopnosti tieto dáta analyzovať a dané informácie využiť. Veľké dáta predstavujú pre finančníctvo jednu z najväčších príležitostí posledných rokov. Analytici totiž budú schopní poskytovať vrcholnému manažmentu v reálnom čase aktualizáciu u širšej množiny premenných, ktoré potom prehovoria do tvorby podnikovej stratégie.“

Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko, k tomu dodala: „Veľa rokov sme hovorili o tom, že účtovníci neposkytujú len výročné správy – a veľké dáta z toho učinili realitu. Etický prístup k dátam bude rovnako nesmierne dôležitý. Kombináciou analytických schopností a etiky sa finanční profesionáli konečne stanú základným kameňom podnikovej stratégie a úspechu.“

Veľké dáta sú však neoceniteľné nielen v súkromnom sektore. Výrazne totiž uľahčia audítorom a regulátorom odhaľovanie veľkých podvodov. Štát už veľké dáta pri svojom vyšetrovaní používa.

Raef Lawson z IMA k tomu povedal: „Zatiaľ čo pre firmy môžu veľké dáta predstavovať veľké príležitosti, musíme mať rovnako na pamäti, že súkromie je vysoko v rebríčku priorít vlád aj jednotlivcov. Zažili sme už vysoko medializované protesty ohľadne množstva dát, ktoré organizácie kumulujú, a v niektorých prípadoch predávajú. Je životne dôležité, aby profesionáli vo finančníctve dokázali svoje organizácie bezpečne previesť týmto etickým a právnym mínovým poľom. Pre náležité využitie veľkých dát je nutné prestať pracovať v uzavretých oddeleniach a postarať sa naopak o väčšiu spoluprácu medzi jednotlivými oddeleniami. O dáta a hlavne o výsledky dátovej analýzy je potrebné sa podeliť v celej firme, aby sa jej zamestnanci mohli kvalifikovane rozhodovať a zároveň riadiť budúce riziká.“

Správa ACCA a IMA uznáva, že účtovníci nie sú ani softwaroví inžinieri, ani vedci skúmajúci dáta, ale v budúcnosti by sa nimi mohli stať. Účtovníci budú mať čím ďalej väčšie slovo v rozhodovaní, aký finančný obsah bude použitý vo vizualizáciách a firemných prezentáciách kľúčových ukazovateľov a s akými nefinančnými dátami sa bude párovať. Bude sa po nich chcieť, aby pre dáta pomohli vytvárať spoločný vizuálny jazyk.

Kateřina Benešová k tomu ešte dodala: „Pre mnoho finančných profesionálov budú veľké dáta znamenať zmenu zamerania – tradičné úlohy finančného riaditeľa, technického riaditeľa a riaditeľa IT sa v budúcnosti zmenia na nepoznanie. Ich úlohy budú strategickejšieho charakteru a budú viac plánovať. Rýchlosť, s ktorou sa dokážu adaptovať na túto zmenu, bude mať ohromný dopad na schopnosť firmy maximálne využiť potenciál veľkých dát.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

ESG. Naliehavosť začína byť hmatateľná Digitalizácia na Slovensku: firmy robia len prvý krok, chýba im ďalší rozvoj

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.