Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. marca 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

V Rakúsku vyrástol prvý obytný dom s certifikátom ÖGNI

BRATISLAVA 26. marca – V susednej obci rakúskeho mestečka Wels vyrástol prvý obytný dom, ktorý sa môže pochváliť certifikátom trvalej udržateľnej stavby ÖGNI (Österreichische Gesellschaft für nachhaltige Immobilienwirtschaft – Rakúska spoločnosť pre udržateľné hospodárenie s nehnuteľnosťami). Jedná sa o bronzový certifikát DGNB (Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen – Nemecká spoločnosť pre udržateľnú výstavbu).

Unikátny bytový dom prepája „bývanie na vidieku“ s vysoko kvalitnou architektúrou, ktorá spĺňa kritéria trvalo udržateľného rozvoja. Za projektom bytového domu s príznačným názvom „Panoramawohnen Steinhaus“, stojí spoločnosť Trio Developement GmbH, ktorá je jedna z deviatich dcérskych spoločností skupiny DELTA.

Nový prírastok do rakúskej architektúry
Autorom unikátneho projektu zeleného bývania je Dipl. Ing. Knut Drugowitsch a spoločnosť DELTA, ktorá okrem projekcie a technického stavebného dozoru zaistila audit certifikácie tejto budovy. Konateľ slovenskej spoločnosti DELTA Projektconsult Slovakia, Erik Štefanovič, na začiatku stavby uviedol: „Už pri plánovaní a vývoji projektu nám bolo jasné, že na tomto úžasnom mieste s nezastavaným výhľadom na pohorie Traunstein, musíme zrealizovať projekt, ktorý bude hodný tohto výnimočného miesta a zároveň poskytne vlastníkom vysoký komfort bývania. Brali sme ohľad na výnimočnosť prostredia, zachovanie prírodných zdrojov a celkový výber vysokokvalitných materiálov, ktoré by zapadli do prostredia a nenarušili okolie.“ Na projekte sa podieľala aj spoločnosť Bauen mit Werten Austria, ktorá zodpovedala za riadenie procesov a realizáciu stavebného projektu.

Najnižší energetický štandard
Projekt bol vyvinutý a komplexne realizovaný podľa kritérií udržateľného rozvoja. Autori využili zdroj vody nachádzajúci sa na pozemku pre zavlažovanie vlastných záhrad. Použitím vysoko kvalitných a energetických efektívnych materiálov a solárneho zariadenia bolo dosiahnutie najnižšieho energetického štandardu, ktorý užívateľom prinesie úsporu prevádzkových nákladov. Spotreba vykurovacieho média tvorí len 23,86kWh/m2. Vo väčšine bytov boli zabudované zariadenia pre spätné získavanie tepla. Vykurovanie je zaistené pomocou plynového kotla. Podľa technických skúšok vykonaných spolkovou krajinou Horné Rakúsko boli výsledky kročajových meraní a meraní hluku prenášaného vzduchom hlboko pod stanovenou normou. Z technického a hlukového hľadiska predstavuje „panoramatické bývanie Steinhaus“ celkom nový štandard.

Erik Štefanovič zo spoločnosti DELTA prezradil, že materiály použité na výstavbu boli vyberané s ohľadom na celkovú koncepciu stavby a majú dotvárať obraz udržateľného domu. Tomu zodpovedá aj precízny výber prvkov, ktoré vypúšťajú najmenej organických látok, vďaka čomu bola dosiahnutá nadpriemerná kvalita vzduchu v jednotlivých miestnostiach projektu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Spoločnosť DODO rozviezla v roku 2023 viac ako 6 miliónov objednávok a zaznamenala doposiaľ najvyšší obrat Pozor na zrážky na svahu, ktoré vás v zahraničí môžu vyjsť draho. V Taliansku je už poistenie zodpovednosti povinné!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.