Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. augusta 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

V bani Handlová uvedú do prevádzky nové pracovisko

BRATISLAVA 28. augusta – V bani Handlová bude v piatok 30. augusta 2013 uvedené do prevádzky prvé pracovisko v novej ťažobnej kapacite 12. poli ťažobného úseku Handlová. Pre Hornonitrianske bane Prievidza a región hornej Nitry to znamená zachovanie zamestnanosti pre viac ako 600 baníkov. Nové ťažobné pole by sa malo prevádzkovať minimálne 10 rokov, do roku 2023 s očakávanou celkovou ťažbou 2 900 000 ton hnedého uhlia. Je signálom, že baníctvo na hornej Nitre, aj po viac ako 100 rokoch priemyselnej ťažby uhlia, nežije zo spomienok, ale robí všetko preto, aby ťažba uhlia mala svoju kontinuitu a budúcnosť.

O NOVOM PRACOVISKU
Prvé pracovisko v novej ťažobnej kapacite – 12. poli ťažobného úseku Handlová, komplexne mechanizovaný stenový porub 212 001-95 nachádzajúci sa 550 metrov pod povrchom, rozbieha kolektív stenárov vedený prvým predákom Ferdinandom Laštiakom. Kolektív pracuje v trojzmennej nepretržitej prevádzke s 9,5 hodinovou pracovnou dobou. Stenový porub, ktorý dobýva 7 m hrubý uhoľný sloj, je vybavený 33 sekciami banskej mechanizovanej výstuže BMV1-Mi vyrábanej vo vlastnom strojárskom závode Banská mechanizácia a elektrifikácia Nováky. Výstuž, ktorá našla uplatnenie aj v zahraničí, spĺňa všetky parametre a podmienky pre jej nasadenie v 12. poli ťažobného úseku Handlová. 380 metrov dlhý stenový porub by mal byť v prevádzke od 30. augusta 2013 do marca 2014. Pri plánovanej 900 tonovej dennej ťažbe by sa z neho malo celkovo vyťažiť 160 000 ton kvalitného hnedého uhlia s výhrevnosťou 13,20 GJ/t.

INVESTIČNÁ PRÍPRAVA 12. POĽA ŤAŽOBNÉHO ÚSEKU HANDLOVÁ
Projektové a investičné práce na príprave 12. poľa ťažobného úseku Handlová začali v máji 2009. Vlastná otvárka banského diela od apríla 2010. Pre sprístupnenie uhoľných zásob v 12. poli bolo potrebné doposiaľ vyraziť 3 701 m banských diel. Celkové náklady na otvárku predpokladáme vo výške 13,8 mil. eur. Doposiaľ bolo preinvestovaných viac ako 10,6 mil. eur. Práce na obfáraní prvého stenového porubu začali v septembri 2012, ukončené boli v júli tohto roka. Príprava prvého pracoviska si vyžiadala vyrazenie 900 m prevádzkových banských chodieb. Pre zabezpečenie bezpečnosti zamestnancov a banskej prevádzky bol pri razení základných banských diel a pri príprave stenového porubu realizovaný dôkladný vrtný prieskum. V úvodnej fáze prípravy 12. poľa sa navŕtalo celkovo viac ako 4000 m geologických overovacích vrtov a následne 11 hydrogeologických vrtov v dĺžke 990 m s funkciou predodvodnenia nadložných hornín pred plánovaným začatím rúbania stenového porubu.

VÝZNAM NOVEJ ŤAŽOBNEJ KAPACITY
2. pole ťažobného úseku Handlová znamená pokračovanie ťažby v bani Handlová a zachovanie zamestnanosti pre cca 600 baníkov, ktorí sa sem postupne presunú po ukončení prevádzky vo Východnej šachte.

Hornonitrianske bane Prievidza sú najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou spoločnosťou na Slovensku. Uhlie ťažia v troch ťažobných úsekoch – v bani Cigeľ, v bani Handlová a v bani Nováky. V roku 2013 plánujú vyťažiť 2 130 000 t uhlia. V skupine Hornonitrianskych baní Prievidza poskytujú pracovnú príležitosť pre cca 4 200 zamestnancov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Likvidácia uhoľných baní so štátnou pomocou Uzatváranie baní v súlade s harmonogramom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.