Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. marca 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Úraz v zahraničí je drahý, nezabudnite sa poistiť

BRATISLAVA 25. marca – Kým týždenné cestovné poistenie v zahraničí vychádza na necelých 10 eur, výdavky, ktoré nepoistenému Slovákovi v zahraničí môžu vzniknúť v súvislosti s úrazom, sa často vyšplhajú rádovo až na tisícky eur, pri najkomplikovanejších prípadoch až na desiatky tisíc eur. Také sú totiž náklady na zásah horskej záchrannej služby, prevoz vrtuľníkom do nemocnice, hospitalizáciu, operáciu a následné liečenie. „Najčastejšími udalosťami spojenými so zimnými aktivitami boli počas tejto zimnej sezóny zlomeniny a poranenia končatín a kĺbov. Pritom nie sú nijako výnimočné ani prípady úrazov chrbtice či hlavy na lyžovačke v zahraničí, ktoré si vyžiadali prevoz vrtuľníkom zo svahu do nemocnice, niekoľkodňovú hospitalizáciu a prípadne aj medicínsky prevoz späť na Slovensko. V takomto prípade sa náklady môžu vyšplhať aj na desiatky tisíc eur. Bez cestovného poistenia by človek túto sumu splácal dlhé roky,“ upozorňuje Marcela Kukučková, vedúca oddelenia vývoja pro

duktov cestovného poistenia Union poisťovne.

Najčastejšie sme lyžovali v Rakúsku
Najpopulárnejšou zahraničnou destináciou Slovákov počas uplynulej zimy bolo suverénne Rakúsko. Podľa štatistík Union poisťovne, lídra v oblasti cestovného poistenia, uzatvorilo cestovné poistenie do Rakúska počas poslednej zimy 3-krát viac ľudí ako v prípade Talianska či Francúzska.

TOP zimné destinácie podľa krajín*
1. Rakúsko
2. Taliansko
3. Francúzsko

*Zdroj: štatistika Union poisťovne, zima 2013-2014
Najdrahší zimný úraz za 10 000 eur
Podľa očakávania aj najdrahšie poistné udalosti za túto zimnú sezónu sa slovenským lyžiarom stali práve v Rakúsku. Union poisťovňa uhradila prevoz helikoptérou, ošetrenie zlomeniny panvy, hospitalizáciu a prevoz naspäť na Slovensko v celkových nákladoch 10.000 . Ďalšou vážnou udalosťou pri lyžovačke v Rakúsku bol úraz hlavy s vnútorným krvácaním a podozrením na otras mozgu, kde celkové náklady za prevoz do nemocnice, hospitalizáciu, ošetrenie a prevoz na Slovensko predstavovali 6.000 . Z iných štátov, napr. operácia zlomeného členku, hospitalizácia a prevoz zo Slovinska na Slovensko stála 4.000 , či vykĺbenie ramena, len na úrovni ambulantného ošetrenia vyšlo v Taliansku na vyše 2.300 .

Najdrahšie lyžiarske úrazy v tejto sezóne*
Rakúsko 10.000 
Slovinsko 4.000 
Taliansko 2.300 

*Zdroj: štatistika Union poisťovne, zima 2013-2014
Z poistenia zodpovednosti za škodu Union poisťovňa v poslednom období riešila zrážku lyžiarov na svahu v Rakúsku, pri ktorej došlo k úrazu jednej z osôb a očakávané náklady sú cca 3.500 .

Jedna z najväčších škôd súvisiacich so zrážkou lyžiarov, ktoré sme doposiaľ hradili z poistenia zodpovednosti za škodu, sa stala na lyžiarskom svahu v Taliansku, kde celkové náklady boli 51.300  a ďalšia vo Francúzsku, kde celkove náklady predstavovali 52.500 .

Poistenie ako samozrejmá výbava lyžiara
Tieto a vyššie sumy sú hradené z cestovného poistenia, ktoré by dnes malo byť nevyhnutnou súčasťou pri cestách do zahraničia. Za poistenie liečebných nákladov v zahraničí v rámci individuálneho komplexného cestovného poistenia počas predĺženého lyžiarskeho víkendu (4 dni) v obľúbených destináciách týchto lyžiarskych veľmocí zaplatí klient 4 eurá.

Európsky zdravotný preukaz nestačí
Ako občania EÚ máme na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia nárok na ošetrenie a hospitalizáciu v 28 členských štátoch EÚ plus v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku. Napriek tomu je pri športových pobytoch komerčné cestovné poistenie nevyhnutné. „Na základe európskeho preukazu majú naši občania v zahraničí nárok na zdravotnú starostlivosť len v takom rozsahu a za takých podmienok ako domáci. V zahraničí však nie je výnimkou finančná spoluúčasť pacienta pri ošetrení, liekoch či zdravotníckych pomôckach. Keďže nejde o nízke čiastky, je oveľa výhodnejšie uzavrieť pri cestách do zahraničia komerčné cestovné poistenie, ktoré kryje aj spoluúčasť a doplatky pacienta v zahraničí,“ dodáva Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne.

Zabudli ste na poistenie? Použite mobil!
Poistiť sa môžete pohodlne a rýchlo aj cez SMS.
SMS poistenie, ktoré Union poisťovňa prináša už od roku 2007, je ideálnym riešením na poslednú chvíľu. Vedia to aj tisícky klientov, ktorý si cestovné poistenie cez SMS už uzatvorili. Zo štatistík Union poisťovne vyplýva, že väčšina klientov si SMS poistenie uzatvorí v deň svojho odchodu. Cez SMS sa môžete komplexne poistiť pri cestách do zahraničia a aj pri pobytoch na Slovensku. Okrem poistenia liečebných nákladov v zahraničí a poistenia nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS) v slovenských horách si cez SMS poistíte aj batožinu, zodpovednosť za škodu a úraz.

Poistiť sa cez SMS je jednoduché: vyžiadajte si návod na uzavretie SMS poistenia poslaním prázdnej správy na číslo 6655, alebo si stiahnite mobilnú aplikáciu Union poisťovne.

S poistením cez SMS si nemusíte lámať hlavu nad tým, akú rizikovú skupinu si zvolíte, alebo do akej krajiny cestujete. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí aj poistenie nákladov na zásah HZS kryje následky udalostí, ktoré nastanú pri bežných turistických činnostiach, ale aj aktívnom športovaní – poistenie zimných športov je tiež zahrnuté automaticky. Cestovné poistenie do zahraničia navyše platí kdekoľvek na svete.

Union poisťovňa bola založená v roku 1992 a je jednou z najskúsenejších poisťovní na slovenskom trhu. Ponúka širokú škálu produktov životného, neživotného a individuálneho zdravotného poistenia pre individuálnych, ako aj firemných klientov. Union poisťovňa, a. s. je od roku 1997 dcérskou spoločnosťou najväčšej holandskej poisťovacej skupiny Achmea B.V. Táto skutočnosť umožňuje Union poisťovni čerpať rozsiahle skúsenosti a know-how zo všetkých druhov poistenia z viacerých krajín Európy.

4 rady, ako si vybrať cestovné poistenie

1. Kam cestujete
Poistenie je rozdelené do niekoľkých územných zón, a preto je dôležité, či idete do Čiech, budete sa pohybovať v rámci Európy, alebo sa vyberiete do ostatných krajín sveta.

2. Čo budete na dovolenke robiť
Dôležitý je aj váš samotný cieľ cesty, aké aktivity plánujete v rámci dovolenky, teda do akej rizikovej skupiny budete patriť. Dôležité je, či pôjde o zimný pobyt s rekreačným lyžovaním, alebo pobyt s aktívnym športovaním.

3. Čo si poistíte
Poistenie liečebných nákladov v zahraničí je vždy základom, rozhodne však na lyže necestujte bez poistenia zodpovednosti za škodu (môžete ušetriť tisíce eur, ak na lyžiarskom svahu niekoho zrazíte), odporúčame tiež poistenie batožiny a úrazové poistenie pre prípad trvalých následkov po úraze.

4. Cestujete do zahraničia pravidelne?
Ak cestujete do zahraničia častejšie, zvážte celoročné cestovné poistenie, pri ňom sa vám určite nestane, že sa zabudnete poistiť pred niektorou z ciest do zahraničia. Ušetríte tak čas aj peniaze.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Poistná ochrana, ktorú si vaše dieťa zaslúži Štatistiky dokazujú dôležitosť cestovného poistenia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.