Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. apríla 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Toliar z roku 1574 vydražili na aukcii za 28 tisíc eur

BRATISLAVA 30. apríla – Slovenský toliar panovníka Maximiliána II. z roku 1574 sa predal na medzinárodnej aukcii v Bratislave za 28 tisíc eur. Mincu razenú v Košiciach, ktorej sú na svete len dva kusy, vydražil slovenský investor.

„Takýto toliar sa objaví v dražbe možno raz za 40 rokov. Teraz už nemusí prísť do aukcie najbližších 100 rokov,“ tvrdí organizátor aukcie Elizej Macho ml. Za vysokou cenou mince je jej vzácnosť, ktorá spočíva najmä v tom, že sú na svete len jej dva exempláre. Druhý kus sa v súčasnosti nachádza v múzeu vo Viedni. Okrem toho, minca pochádza z Košíc, kde v minulosti razili toliare len dvaja panovníci.

Slovenský zberateľ vydražil mincu prostredníctvom privátnej banky. Na medzinárodných aukciách numizmatiky je bežné, že zákazníci nakupujú prostredníctvom obchodníka. „Rozhľadení investori diverzifikujú svoj majetok a ukladajú svoje peniaze do predmetov, ktoré prenášajú hodnoty. Najväčší záujem je o mince a bankovky, ktorých je na trhu málo,“ povedal Stanislav Pánis, analytik J&T banky. Niektoré predmety sa tak predali dokonca za 20-násobok svojej vyvolávacej ceny.

Aukcie sa zúčastnilo približne 230 ľudí približne zo 60 krajín. Mince a bankovky dražili zberatelia jednak sami priamo v aukčnej miestnosti, alebo prostredníctvom obchodníkov či cez internet. Takáto medzinárodná dražba mincí a bankoviek sa na Slovensku konala po druhý raz. Najbližšia sa uskutoční v októbri tohto roka. Organizátorom aukcií je jediný medzinárodný aukčný dom na Slovensku, spoločnosť MACHO & CHLAPOVIČ, hlavným partnerom je J&T banka.

Spoločnosť MACO & CHLAPOVIČ bola založená ako rodinná firma s úmyslom nadviazať na bohatú numizmatickú tradíciu oboch rodín. Na Slovensku ide o jedinú firma tohto druhu, ktorú prijali medzi svetovú numizmatickú elitu spoločnosti Sixbid (spoločnosť zastrešujúcej svetové numizmatické aukčné spoločnosti) a CoinArchives (spoločnosť mapujúca numizmatické aukcie a vytvárajúca jednu z celosvetovo najnavštevovanejších databáz).

Viac informácií sa dozviete na www.numizmatikamch.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Unikát 2000-ročnej keltskej mince je na predaj Union vzdeláva odbornú verejnosť, začínajúcim lekárom posiela unikátnu brožúru KOMPAS

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.