Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Ťažba hnedého uhlia elektrinu nezdražuje

BRATISLAVA 13. júna – Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny v rámci Európskej únie. Pri hľadaní vinníka tohto stavu sú verejnosti zámerne predkladané zavádzajúce informácie. Ich účelom je nabádať k záveru, že vysoká cena elektrickej energie na Slovensku je spôsobená podporou uhoľného baníctva.

Argumentom má byť tzv. tarifa za prevádzkovanie systému. Tá tvorí 11,6 %-ný podiel na celkovej cene elektriny. Pod jej prudký nárast z 2,72 eur/MWh v roku 2009 na 15,7 eur/MWh v roku 2012 sa podpísala nie ťažba uhlia, ale predovšetkým rozmach inštalácií fotovoltaických a ďalších obnoviteľných zdrojov, ktoré sú v súčasnosti najdrahšími zdrojmi.

V tarife za prevádzkovanie systému v roku 2012 vo výške 15,7 eura/MWh, spotrebiteľ odviedol 11,95 eur/MWh (76%) na obnoviteľné zdroje elektriny, 2,25 eur/MWh (14%) na podporu uhlia, 1,43 eura/MWh (9 %) na kombinovanú výrobu elektriny a tepla a 0,07€/MWh pre organizátora trhu s elektrinou (OKTE).

V roku 2012 predstavovala podpora pre výrobcov energie v rámci tarify za prevádzkovanie systému 336 miliónov eur. Viac ako polovicu tejto sumy – 197 miliónov eur (55%) – „zhltla“ podpora slnečnej energie. Ďalších 64 miliónov (18%) si rozdelili bioplyn, biomasa a skládkový plyn. Uhlie si podporou 52 miliónov ukrojilo necelých 15 percent.

Pre názornosť uvádzame, že vyrobená elektrina z domáceho uhlia predstavovala v roku 2012 výkupnú cenu 92 €/MWh. Výkupná cena pri výrobe z biomasy bola nastavená na 126 €/MWh, pri bioplyne na 136 €/MWh a pri slnečnej energii viac ako 420 €/MWh.

Všetky doterajšie vlády Slovenskej republiky sa pre podporu ťažby hnedého uhlia prostredníctvom všeobecného hospodárskeho záujmu nerozhodovali na základe citového vzťahu k baníkom, ale po zrelej úvahe a na základe ekonomických analýz. Zavážilo, že uhlie je jedinou významnou primárnou energetickou surovinou, ktorú Slovensko má. V prípade ostatných surovín, ropy, plynu a čierneho uhlia, sme závislí od dovozu. Dostatočným poučením bola plynová kríza z roku 2009, ktorá ukázala, aké riziká to pre stabilitu elektrizačnej sústavy prináša.

V slovenskej elektrizačnej sústave máme dôležitý zdroj na báze domáceho hnedého uhlia – Elektráreň Nováky (ENO) v Zemianskych Kostoľanoch. Má strategický význam, pretože ako jediný sa nespolieha na dovoz paliva zo zahraničia. Jej prínos je teda v zabezpečovaní bezpečných dodávok elektriny a v udržaní technickej bezpečnosti elektrizačnej sústavy Slovenska. Pokrýva spotrebu v základnom režime, poskytuje podporné služby, dodávky regulačnej elektriny, vykrýva špičky, rieši systémové odchýlky v elektrizačnej sústave. Je prínosom k bezpečnej a stabilnej dodávke elektriny.

Elektráreň je potrebná aj ako záloha vo vzťahu k fixným zdrojom a k výkyvom ich výkonov (napr. jadrové elektrárne, slnečné a veterné zdroje). Regulačnú funkciu tieto zdroje nedokážu plniť, nakoľko ich výkon závisí od poveternostných a klimatických podmienok. Regulovateľné sú len paroplynové cykly alebo tepelné elektrárne. Keďže pridrahý plyn dovážame, rovnako aj ropu a čierne uhlie, ktoré navyše v zimných mesiacoch vo vagónoch zamŕza, pri regulovaní výkonu sa môžeme spoľahnúť len na doma vyťažené hnedé uhlie spaľované v tepelnej elektrárni ENO. Takýto regulovateľný zdroj je pre elektrizačnú sústavu Slovenska nevyhnutnosťou, a teda cena nemôže byť rozhodujúca. Lacnejší a spoľahlivejší zdroj ako tepelnú elektráreň na báze domáceho hnedého uhlia Slovenská republika toho času nemá.

Tvrdenia „odborníkov“, ktoré sa verejnosti predkladajú, že cena elektriny je drahá, pretože sa v nej skladáme na sociálnu ťažbu baníkov, nevychádzajú z komplexnej znalosti problematiky, sú zavádzajúce a nepriaznivo ovplyvňujú verejnú mienku voči ťažbe hnedého uhlia na Slovensku.

Ak si zlikvidujeme jediný energetický zdroj, ktorým disponujeme, nebude už hrozbou cena, ale hlavne možná nestabilita elektrizačnej sústavy SR a problémy s bezpečnou dodávkou elektrickej energie. Môže to negatívne poznačiť aj jeden z hlavných pilierov energetickej politiky štátu – energetickú bezpečnosť Slovenska.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Úprimné poďakovanie od banskej spoločnosti Technológia Li-Ion v intralogistike. Ide o budúcnosť alebo krátkodobý trend?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.