Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2017 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Športovci bývajúci v Monaku sa nevyhnú daniam na Slovensku

BRATISLAVA 31. októbra 2017 – Novela zákona o dani z príjmov prináša od 1. januára 2018 viacero zmien pre firmy aj občanov. Najviac by ale mali zbystriť pozornosť slovenskí športovci, ktorí sa presťahovali do Monaka kvôli nižším daniam. Od januára 2018 totiž títo športovci budú musieť dane platiť aj na Slovensku.

ŠPORTOVCI V MONAKU ZAPLATIA DANE AJ NA SLOVENSKUMinisterstvo financií dopĺňa v novele zákona o dani z príjmov definíciu daňového rezidenta o nové kritérium tzv. bydliska na území SR.

„Akonáhle slovenský občan s trvalým pobytom v zahraničí stále vlastní na Slovensku byt či dom, vzniká mu povinnosť platiť dane na Slovensku. Zavedenie tohto kritéria môže spôsobiť zmenu daňovej rezidencie napríklad u športovcov, ktorí majú trvalý pobyt v Monaku,“ vysvetľuje Silvia Hallová, konateľka a partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Slovensko.

Uvedené kritérium je bežné vo vyspelých ekonomikách a je zakotvené aj v našich bilaterálnych zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia s okolitými krajinami. V zahraničí sa dokonca športovci stretávajú s tým, že daňová správa skúma, či má športovec v rodičovskom byte v domovskej krajine vlastnú zubnú kefku, a ak áno, nevyhne sa plateniu daní. „Je otázne, či aj slovenská finančná správa pôjde takto ďaleko. Každopádne, keďže s Monakom nemá Slovensko dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia, môže sa športovcom stať, že z rovnakého príjmu zaplatia dane v Monaku aj na Slovensku,“ dodala Silvia Hallová z Grant Thornton.

O SPOLOČNOSTI GRANT THORNTON SLOVENSKOGrant Thornton je medzinárodná spoločnosť, pôsobiaca v oblasti auditu, daňového poradenstva, účtovníctva a mzdového účtovníctva. Grant Thornton na Slovensku v súčasnosti zamestnáva v Bratislave a v Prešove spolu cez 50 zamestnancov. K viac ako 700 klientom patria dôležité verejné a súkromné spoločnosti, ako aj viacero medzinárodných spoločností. Spoločnosť Grant Thornton Slovensko získala za rok 2015 ocenenie „Indirect Tax Team of the Year 2015“ od renomovaného časopisu Finance Monthly. Grant Thornton patrí s vyše 40 000 zamestnancami vo viac ako 130 krajinách medzi popredné svetové organizácie nezávislých audítorských, daňových a poradenských firiem a v porovnaní s inými subjektmi pôsobiacimi v danom sektore rastie pozoruhodným tempom.

K téme

Osobnosti zo sveta športu lákajú na deviaty ročník populárneho športového podujatia : Blíži sa Európsky týždeň športu! Petra Vlhová o duševnom zdraví: Som tiež len normálny človek, mám dni, keď plačem na izbe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.