Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2012 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Splácanie podnikateľského úveru

BRATISLAVA 11. októbra – Pri splácaní úveru je dôležitý najmä spôsob splácania a frekvencia splátok. Štandardizované investičné úvery sa najčastejšie splácajú lineárnym alebo anuitným spôsobom. Pri lineárnom type splácania sa výška úveru vydelí počtom splátok, takže výška splátky istiny je počas celej doby splácania rovnaká. Mení sa však výška splátky úroku, ktorá sa počíta z nesplatenej časti istiny. To znamená, že na začiatku splácania je výška splátky úroku najvyššia a postupne sa znižuje. Na začiatku splácania teda máte vyššie celkové splátky. Pri anuitnom spôsobe splácania sú náklady na splácanie rozložené rovnomerne, keďže počas celej doby splácania máte rovnakú výšku celkovej splátky. Z hľadiska preplatenia úrokov je výhodnejší lineárny spôsob, keďže istinu banke splácate rýchlejšie.

Čo sa týka frekvencie splátok pri štandardizovaných investičných úveroch, okrem mesačných splátok umožňujú banky zvoliť si aj štvrťročné, polročné či ročné splácanie istiny. Menej častá frekvencia splácania je výhodná najmä z hľadiska účtovníctva, na druhej strane, na úrokoch zaplatíte o niečo viac.

Predmet môjho podnikania je skôr sezónneho charakteru, čo sa odráža aj v tržbách. Existuje možnosť prispôsobiť si splátky úveru tak, aby som ich nemusel platiť vtedy, keď mám nižšie tržby?

V takomto prípade odporúčame informovať sa o možnostiach nastaviť si splátkový kalendár podľa potrieb svojho podnikania už pri žiadosti o úver. ČSOB napríklad aktuálne ponúka pre podnikateľov a malé firmy investičný úver s prerušovanými splátkami, ktorý umožňuje už na začiatku úverového vzťahu nastaviť si splácanie flexibilne, a to hneď dvoma spôsobmi:

• prerušením splátok každoročne počas celej doby splácania úveru, a to na ľubovoľné obdobie v rozmedzí od 1 do 3 mesiacov podľa vlastného výberu – tento spôsob je výhodný najmä v prípade sezónnych výkyvov tržieb,
• odkladom splátok istiny na začiatku splácania až o 12 mesiacov – čo umožňuje splácať až keď vtedy, keď investícia začne prinášať výnosy.

Prerušenie a odklad splátok je možné skombinovať, časový odstup medzi nimi však musí byť minimálne štvrťročný.

Aktuálne splácam podnikateľský úver, prišiel som však o časť odberateľov, čím sa mi značne znížili tržby. Je možné znížiť si splátky aj počas splácania úveru?

Ak predpokladáte, že z akýchkoľvek dôvodov nebudete môcť splácať úver, odporúčame bezodkladne kontaktovať banku, v ktorej čerpáte úver a dohodnúť sa s ňou na prispôsobení splátkového kalendára aktuálnej situácii vo vašom podnikaní. Ak by ste sa už totiž ocitli v omeškaní so splátkami, banka môže pristúpiť k prísnejšiemu riešeniu. Navyše, v takomto prípade vám hrozí úhrada upomienok z omeškaných splátok a sankčných úrokov.

Ste podnikateľ a máte viac otázok k tejto téme? Napíšte nám ich: podnikatel@csob.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Pravidelná revízia finančných zmlúv môže ročne usporiť stovky eur Úroky sú na minime. Komu sa oplatí žiadať o hypoúver?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.