Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. mája 2012 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

SMER-SD: Otvorený list europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej

BRATISLAVA 3. mája –

Otvorený list pani Moniky Flašíkovej Beňovej, europoslankyne za Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente

José Manuel Barroso
Predseda Európskej komisie

Brusel, 30. apríl 2012

Vážený pán predseda,
v súvislosti s nedávnymi udalosťami a novou prisťahovaleckou politikou Švajčiarska chcem vyjadriť svoje hlboké znepokojenie.
Dňa 18. apríla 2012 švajčiarska vláda oznámila, že sa rozhodla opätovne zaviesť prisťahovalecké kvóty pre občanov ôsmych krajín Európskej únie, vrátane Slovenskej republiky. Kvóty by mali začať platiť 1. mája 2012. Ide o povolenie na pobyt s dĺžkou od 1 do 5 rokov, pričom účelom pobytu je výkon zamestnania alebo samostatne zárobková činnosť. Toto opatrenie má platiť minimálne jeden rok.
Postup Švajčiarska ako nečlenskej krajiny Európskej únie je neopodstatnený a diskriminačný. Vzťahy Švajčiarska a Európskej únie sú riadené bilaterálnymi sektorovými dohodami, medzi ktoré patrí aj Dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou o voľnom pohybe pracovníkov, ktorá je jednou zo siedmych dohôd prijatých rozhodnutím Rady a Komisie zo dňa 4.4.2002.
Rozhodnutie Švajčiarska je porušením tejto Dohody v zmenách Protokolu z roku 2004. Dohoda nepovoľuje žiadnu diferenciáciu medzi občanmi Európskej únie. Zákaz akejkoľvek diskriminácie z dôvodu štátnej príslušnosti ustanovuje aj čl. 21 Hlava III Charty základných práv Európskej únie.
Postupom Švajčiarska som, pán predseda, pobúrená. Nie je opodstatnené ani z ekonomického, ani z právneho hľadiska. Rôzne ekonomické analýzy spoľahlivo dokazujú, že prínosy voľného pohybu pracovníkov sú pre rozvoj ekonomiky nesporné a voľný pohyb pracovných síl nemá na zamestnanosť domácich občanov žiadny hmatateľný vplyv. Aktuálne štatistiky zároveň preukazujú, že na rozdiel od iných západoeurópskych krajín, kde najviac cudzincov prichádza z Turecka alebo východnej Európy, 55% cudzincov vo Švajčiarsku je zo skupiny pôvodných 15 členských krajín Európskej únie.
Deliť členské štáty Európskej únie do viacerých kategórií je neprípustné. Dotknuté krajiny pred rozhodnutím Švajčiarska navyše neboli varované.
Súčasná ekonomická kríza nemôže byť dôvodom na porušovanie stanovených pravidiel a opätovné zavádzanie obmedzení. Sloboda voľného pohybu je jedným z fundamentálnych princípov, na ktorých je Európska únia založená. Švajčiarsko s Európskou úniou podpísalo Dohodu a tá je právne záväzná ako celok. Je neprípustné, aby Švajčiarsko uplatňovalo len niektoré jej časti a tým jednostranne využívalo výhody spolupráce s Úniou.
Vyzývam Európsku komisiu, aby zintenzívnila dialóg so Švajčiarskom, ktoré by malo predmetné opatrenie prehodnotiť.
Súčasne Európsku komisiu vyzývam, aby bránila európske ekonomické slobody a práva a slobody európskych občanov, ktoré sú ustanovené v Zmluve o Európskej únii, Zmluve o fungovaní Európskej únie, Charte základných práv Európskej únie, ako aj vo všetkých ostatných relevantných právne záväzných dokumentoch.

S pozdravom,
Monika Flašíková – Beňová
poslankyňa EP

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Dopyt ho hybridnej práci rastie, na Slovensku pribudnú dve nové Regus centrá Vianoce a Prazdroj k sebe jednoducho patria

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.