Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. mája 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenskí podnikatelia platili dane opäť na poslednú chvíľu

BRATISLAVA 12. mája – Top mesiacom v tomto roku bol opäť marec. Zdá sa, že rok 2014, kedy platili živnostníci a malé firmy daň z príjmu najčastejšie v januári, bol teda výnimkou. Priemerná výška zaplatenej dane bola 785 eur, čo je medziročne o 15 eur viac. Najvyššiu daň z príjmu, 865 eur, mali podnikatelia zo Žilinského kraja. Prešovský kraj bol so 675 eurami opäť posledný. Najviac platieb poslali živnostníci a malé firmy daňovým úradom 31. marca. Z hľadiska objemu však bol top dňom 30. Marec.

Marec skončil ako mesiac kníh, stal sa mesiacom daní
Podľa analýzy Slovenskej sporiteľni marec nie je mesiacom kníh. A vďaka slovenským živnostníkom a malým firmám získal nový prívlastok – mesiac daní. Výsledok spred dvoch rokov, keď platili dane najčastejšie v januári, môžeme dnes už považovať za anomáliu. Každú druhú platbu dane z príjmu poslali podnikatelia štátu počas tohtoročného marca. Dáta najväčšej slovenskej banky ukázali aj to, že v tomto roku síce najčastejšie platili dane opäť v posledný deň, teda 31.marca, ale najviac peňazí poslali štátu 30. marca.

Malé firmy a živnostníci z Trenčianskeho kraja opäť vedú
Priemerná platba dane z príjmu zaplatená v januári až marci tohto roka stúpla na 785 eur, čo je o 15 eur viac ako vlani. „Dobrý vývoj reálnej ekonomiky prispieva k vyššiemu výberu daní. Domáci dopyt ťahá rast ekonomiky a zlepšovanie situácie na trhu práce pokračuje, čo je vidieť na poklese miery nezamestnanosti, tvorbe nových pracovných miest a pokračujúcom raste reálnych miezd. Lepší trh práce a spotreba domácností následne vplývajú aj na hospodárenie podnikov a pretavujú sa aj do vyššieho zisku a od toho odvodených daní,“ tvrdí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Regionálnym lídrom sa pre tento rok stal Žilinský kraj s priemernou daňou 865 eur. Líder z rokov 2014 a 2015, Trenčiansky kraj, spadol na štvrté miesto za Bratislavský a za Banskobystrický kraj. Najnižšie dane platia štátu stále živnostníci a malé firmy z Prešovského kraja.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

McDonald’s je na Slovensku už štvrťstoročie Deti v Centrách pre deti a rodiny museli obetovať na dlhé týždne pobyty u rodičov, osobné kontakty s blízkymi a nemohli sa venovať ani športu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.