Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Víkend s rozhlasovými programovými službami RTVS

BRATISLAVA 8. februára –

Rádio Slovensko
Vyučil sa pôvodne za kuchára pre lôžkové a jedálenské vozne a dnes varí tie najvyberanejšie jedlá v päťhviezdičkovom hoteli, má vlastnú televíznu show, precestoval ako kuchár kus sveta a varil aj pre najväčšie americké filmové hviezdy. Hosťom Petry Bernasovskej bude v sobotu ráno od 8.00 do 9.00 h vyhľadávaný šéfkuchár Jaroslav Židek. A rozprávať sa nebudú iba o jedle.
Zdá sa, že Maďarsko je v kurze. Práve pod maďarským menom sa totiž dvadsať rokov skrýval hľadaný sicílsky mafián. Podrobnosti prinesie Gregor Martin Papucsek. V americkom Grand Canyone sa pred vami odohráva nielen úžasná scenéria, ale aj história Zeme. Nevďačnú úlohu, ako v rozhlasovej reportáži priblížiť miesto, na ktoré slová naozaj nestačia, si vzal na seba Vít Pohanka. Pomodli sa ku krave a tvoje prianie sa splní, veria v Indii, dokonca tam majú aj útulok pre opustené kravy. O exkluzívnom živote kráv v Indii porozpráva Jaromír Marek. Prvé zoologické záhrady vznikli v Egypte už pred 3500 rokmi. Dnes patrí tá káhirská medzi 10 najsmutnejších na svete a ako vyzerá, zisťovala Nina Krajčovičová. To všetko a oveľa viac sa dozviete v sobotnom Štúdiu svet po 10.00 h.
O láske sa vraví, že je vtedy pravá, keď sme jedno telo a jedna duša. Túto fikciu zhmotnili návrhári v 60. rokoch do módy unisexu, pôsobila však viac provokatívne ako romanticky. Ako sa tento štýl zmenil? Je unisex trendom aj dnes? Odpovede bude hľadať Emma Tekelyová v programe Trendy – móda – životný štýl po 17.00 h.
Kultúrny magazín Zrkadlenie vám v sobotu po 20.05 h predstaví jedno z najvýznamnejších diel talianskej opery buffa – Rossiniho Barbiera zo Sevilly v akčnej réžii Romana Poláka na scéne Opery SND. Sprostredkujeme vám život v bratislavskom Podhradí v spomienkach jedného z „miestnych šrácov a štricákov“. Predstavíme vám folkové posolstvá „básnikov s gitarou“, pesničkárov Petra Janků a Zuzany Homolovej, ale aj svet malomeštiakov na divadelných doskách. Sprevádzať vás bude Hana Beranová.
Po prvý raz v novom formáte a v novom čase v duchu hesla To najlepšie… zaznejú pamätné nahrávky britskej legendy 70. rokov zvanej Wishbone Ash aj austrálskych kultových Masters Apprentice. Po 21.05 h premiérovo s Lacom Lučeničom.
Noc v archíve – táto televízna relácia bude mať aj svoju rozhlasovú podobu. Štartujeme už túto sobotu o 22.20 a keďže začíname, prvá Noc v archíve s Radom Kuricom a Mikim Michelčíkom bude o začiatkoch, napríklad o začiatku Spartakiády. V rozhlasovom archíve máme aj iné začiatky – otvorenie autobusovej stanice, prvý úsek diaľnice v Kútoch, začiatok komunistickej éry, či nová divadelná sála.
Mohli ste ju vidieť a počuť napríklad ako Sally Bowlesovú v muzikáli Kabaret alebo ako Robertu v Mníškach. Na bratislavskej Novej scéne si zahrala a zaspievala Sladkú Sue v Niekto to rád horúce. Viedenskému publiku v muzikáli Habsburgovci zase dokázala, že Máriou Teréziou dokáže pokojne byť aj Slovenka. Herečka a speváčka Zuzana Mauréry bude hosťom Vlada Franca v relácii Túto hudbu mám rád, v nedeľu po 10.00 h.
„Niekedy si pripadám ako Abbé Faria. Nežijem síce izolovane, ale predsa len vo svojom svete čísiel a výpočtov,“ hovorí vedec, ktorý sa podieľal na inovácií prístrojov na digitálne spracovanie zvuku a obrazu. Od bežne používaných MP3 prehrávačov, digitálnych fotoaparátov, televíznych prijímačov až po mobilné telefóny či internet. Vedúci pracovník Ústavu informatiky SAV Vladimír Britaňák bude hosťom Michala Tvarožka v relácii Vec verejná v nedeľu o 12.15 h.
Hoci Vietnamci na Slovensku sú už doslova historickou menšinou – prichádzali k nám už počas socializmu, o ich krajine nevieme veľa. Možno akurát to, že sa tam pestuje ryža a hlavným mestom je Hanoj. A pritom Vietnam má naozaj mnohé zaujímavé až tajuplné miesta. Mramorové hory, voňavá pagoda, či výstup na najvyšší vrch Vietnamu – to boli ďalšie zážitky, ktoré si z tejto krajiny priniesol Branislav Štefánik – aj o nich porozpráva v spoločnosti Evy Vasilovej v Cestovateľskom kine o 17.00 h.

Rádio Regina
V sobotnej Panoráme Rádia Regina vás zavedieme napríklad do Modry. Múzeum Ľudovíta Štúra, Galéria Ignáca Bizmayera, múzeum keramiky, mestská veža a opevnenie, meštianske domy zo 16. a 17. storočia, synagóga, ale aj Vila Harmónia… Historických pamiatok v tomto malokarpatskom mestečku nájdeme neúrekom. Niet divu, pretože prvé stopy osídlenia Modry siahajú už do obdobia 3. tisícročia. Povieme si aj o Viedenskej električke, ktorá pred prvou svetovou vojnou, vo februári 1914 spojila Viedeň a Bratislavu. A hovoriť budeme aj o tom, ako vyzeralo centrum Bratislavy v minulosti. Po jedenástej hodine nám hostia predstavia filateliu. Odíde tento zaujímavý koníček do minulosti, alebo sa stane atraktívnym práve pre svoj milý archaický prívlastok? Aké známky slovenských lokalít sú najznámejšie? Viete o tom, že slovenské známky patria medzi najkrajšie na celom svete? Aj to sa dozviete v Panoráme Rádia Regina v sobotu medzi 10.00 a 12.00 h. Na stretnutie sa teší moderátor Martin Jurčo.

Rádio Devín
V nedeľu o 10.00 h Rádio Devín uvedie priamy prenos organového recitálu mladej slovenskej hudobníčky Daniely Belancovej v rámci 16. ročníka cyklu Organových koncertov pod pyramídou. V koncertnom programe zaznejú diela nemeckej aj francúzskej organovej školy: J. S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdyho, E. Gigouta, C. Francka, L. Vierneho a Ch. M. Widora.
O 13.00 h v programe Aeterna musica predstavíme tvorbu skladateľov Guillauma de Machaut (1300 – 1377) a Johannesa Ockeghema (c.1410 – 1497). Interpretovať ich budú The Hilliard Ensemble a Ensemble Organum s dirigentom Marcelom Pérčsom.
O 22.30 h poslucháčom predstavíme v rámci Festivalových reminiscencií kolekciu sólových skladieb v podaní akordeónového virtuóza Borisa Lenka pod názvom Homo Harmonicus, ktorá zaznela na festivale Konvergencie 2012. V hre Borisa Lenka možno očakávať – ako sám hovorí: „čistý, obnažený, jemný zvuk akordeónu – odkrytie jeho duše, jeho vnútornej krásy.“

Matúš Benža, MA
PR manažér

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ig;nr

K téme

Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu Noc nádejí sa už čoskoro opäť dotkne všetkých sŕdc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.