Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Reakcia GP na článok uverejnený v dnešnom denníku SME

BRATISLAVA 21. januára – Denník SME vo svojom článku od redaktorky Moniky Tódovej pod názvom: „Prokuratúra: Lipšic neodpočúval“ zo dňa 21. 1. 2013, ktorý bol uverejnený na štvrtej strane printového vydania denníka SME a na webovej stránke http://www.sme.sk/c/6674105/prokuratura-lipsic-poslancov-neodpocuval.html, uverejnil nepravdivé skutkové tvrdenie o postupe prokuratúry v trestnom stíhaní odpočúvania neurčeného okruhu osôb, ktoré bolo začaté 8. 2. 2011. V článku autorka uviedla: Informácie Igora Štefanova o odpočúvaní 40 poslancov sa nepotvrdili. „Z dobre informovaného zdroja vieme, že s vedomím pána ministra Lipšica je odpočúvaných 40 poslancov Národnej rady nielen opoziční, ale aj koaliční. Pán minister Lipšic sa snaží sústrediť výkonnú moc do jedných rúk, bez škrupulí odpočúva, zbiera informácie o svojich politických protivníkoch, ako aj o svojich koaličných partneroch a vytvára nátlak na každého, kto s ním nesúhlasí.“ V marci 2011 to vyhlásil vtedajší opozičný poslanec SNS Igor Štefanov. Dialo sa to v čase, keď mala prokuratúra rozhodnúť o jeho zbavení imunity v kauze nástenkového tendra.
Odbor osobitného určenia GP SR preveroval anonymné trestné oznámenie týkajúce sa odpočúvania neurčeného okruhu osôb. Anonymné trestné oznámenie bolo doručené na Generálnu prokuratúru SR 8. 2. 2011. Po jeho doplnení bolo prokurátorom Odboru osobitného určenia GP SR vydané rozhodnutie o odmietnutí veci – trestného oznámenia (§ 197 ods. 1., písm. d, Tr. poriadku), pretože z trestného oznámenia a získaných listinných dôkazov nevyplývalo podozrenie zo žiadneho trestného činu, teda nebol dôvod na začatie trestného stíhania „vo veci“. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňom jeho vydania – 2. 3. 2012. Tieto skutočnosti GP SR uviedla aj v odpovedi pre denník SME.
Podkladom na začatie trestného konania teda nebolo konanie bývalého poslanca Igora Štefanova, či jeho mediálne vyjadrenia v tejto súvislosti. O tejto skutočnosti médiá informoval riaditeľ Odboru osobitného určenia GP SR Peter Šufliarsky ešte v apríli 2011. Rovnako anonymné trestné oznámenie nesúviselo ani so zbavovaním imunity Igora Štefanova na účely iného trestného stíhania (Úradom špeciálnej prokuratúry GP SR).
GP SR v rámci trestného konania nikdy nezasahuje a nerieši politické súperenie a politický konflikt v spoločnosti, preto iniciatívne nepovažovala za potrebné mediálne informovať o úkonoch, ktoré vykonávala za účelom doplnenia trestného oznámenia, ani o ukončení trestného konania, ako je to GP SR v článku vyčítané.

Vladimíra Gedrová
hovorkyňa generálnej prokuratúry
tlačové a informačné oddelenie
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Jesenná ITAPA 2023: Digitalizované zdravotníctvo je náš cieľ. Najskôr tu ale musíme dokončiť rozbehnuté projekty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.