Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Projekt JESSICA: Nová forma podpory z EÚ určená na zatepľovanie

BRATISLAVA 31. mája – Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) začne od 3.6.2013 prostredníctvom okresných úradov prijímať žiadosti o úver z prostriedkov Európskej únie určený na zlepšenie energetickej efektívnosti (zatepľovanie) existujúcich budov v mestských oblastiach (projekt JESSICA). Oprávneným žiadateľom o úver sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v zastúpení správcom a spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v mestských oblastiach na území všetkých samosprávnych krajov. V utorok 28.4.2013 ŠFRB na svojej webovej stránke (www.sfrb.sk) zverejnil metodický pokyn a dokumenty, ktoré sú potrebné k poskytnutiu úveru. Na tento účel bude ŠFRB v roku 2013 poskytovať úvery s úrokom 0%, s lehotou splatnosti 15 rokov, a to vo výške 80% z obstarávacej ceny oprávnených nákladov. Pre rok 2013 je na implementáciu iniciatívy JESSICA vyčlenených 11 529 412,- Eur, ktoré sú rozdelené do jednotlivých krajov v rámci operačných programov. Pre ROP (regionálny operačný program) je vyčlenených 8 mil. Eur (Trnavský kraj 768 000 Eur, Trenčiansky kraj 928 000 Eur, Nitriansky kraj 1 168 000 Eur, Žilinský kraj 1 168 000 Eur, Banskobystrický kraj 1 088 000 Eur, Prešovský kraj 1 600 000 Eur, Košický kraj 1 280 000 Eur) a pre OPBK (operačný program bratislavský kraj) 3 529 412,- Eur.

Názov projektu JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas), znamená v preklade spoločná európska podpora udržateľných investícií do mestských oblastí. Iniciatíva Európskej komisie vznikla v spolupráci s Európskou investičnou bankou (EIB) a Rozvojovou bankou Rady Európy (CEB). Riadiacim orgánom v tomto projekte je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR), ŠFRB vykonáva činnosť nástroja finančného inžinierstva, ktorý prijíma finančné prostriedky z alokácie ROP / OPBK a je zodpovedný za ich ďalšie poskytnutie žiadateľom o podporu vo forme návratných dotácií určených na zlepšenie energetickej efektívnosti, t.j. zatepľovanie existujúcich budov v mestských oblastiach.

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) zabezpečuje podporu v oblasti bytovej politiky a zefektívnenia existujúceho systému podpory bývania, ktorá sa realizuje v prevažnej miere formou poskytovania výhodných dlhodobých úverov. Slúži najmä na vytváranie výhodných podmienok pre obstarávanie nájomného bývania pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, cielenú obnovu bytového fondu, zvýšenie efektívnosti podpory bývania a využitie prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl AquaCity Poprad: 20 rokov zážitkov a 20 rokov zábavy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.