Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Pred výberom hypotéky si zvážte aký úver unesiete

BRATISLAVA 24. februára – Pri výbere úveru na bývanie buďte obozretný, majte aspoň niečo našetrené a myslite aj na finančnú rezervu. Pri rozhodovaní akou formou si zabezpečiť úver na bývanie, by ste mali zvažovať viacero faktorov. V prvom rade si zistite čo najviac detailov o vyhliadnutej nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť. Okrem jej ceny si zistite či na nej nie je nesplatená hypotéka, či nemá viacero majiteľov, pretože tieto skutočnosti vám môžu kúpu skomplikovať. Veľa sa dozviete z aktuálneho listu vlastníctva.

Dôležitý krok pred zadlžením sa, je rodinná porada, kde si podrobne rozoberiete váš rodinný rozpočet. Podľa toho by ste sa mali rozhodnúť, koľko si môžete požičať.

Čo všetko treba zvážiť pred výberom hypotéky

• Zistite si všetky informácie o nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť
• Urobte si revíziu rodinného rozpočtu
• Mesačné splátky úveru by nemali presiahnuť tretinu vášho čistého príjmu
• Rozhodnite sa, či si úver zoberiete na vlastné plecia alebo budete mať spoludlžníka či ručiteľa
• Zvážte na aké percento z hodnoty nehnuteľnosti si chcete požičať
• Požičajte si len toľko, koľko potrebujete
• Dajte si urobiť viacero ponúk od bánk či finančných poradcov

Splátka hypotéky by nemala byť príliš vysoká
Pri vybavovaní úveru na bývanie majú niektoré banky tendenciu ponúkať vám viac peňazí ako potrebujete, pretože na vyššom úvere viac zarobia. Nenechajte sa zlákať k väčšiemu zadlženiu ako potrebujete.

Ján Ondráš, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne, odporúča v poradni BANKY.sk, aby vaša výška splátky nepresahovala 30 % príjmu domácnosti, ak sa chcete zadlžiť zdravo.

Ak teda zarábate 900 eur nemali by ste splácať viac ako 270 eur mesačne. Nemali by ste tiež zabúdať ani na dodatočné výdavky na byt ako sú energie, ktoré sa môžu vyšplhať na niekoľko stoviek eur.

Navyše odborníci radia, vytvoriť si finančnú rezervu na zaplatenie aspoň troch mesačných splátok, v prípade choroby či straty práce.

Úver na bývanie si môžete zobrať iba na vlastné plecia alebo budete mať spoludlžníka či ručiteľa. Tým môže byť manžel/ka alebo príbuzní či rodičia. Ak máte spoludlžníka, banky vám môžu dať výhodnejší úrok, pretože majú viac záruk, že o svoje peniaze neprídu. Ak budete dlžník iba sám, nezabudnite si úver poistiť, aby ste ochránili rodinu.

Úver na celú hodnotu bytu môže byť drahší
Pri rozhodovaní o hypotéke by ste mali mať predstavu, či si chcete požičať na celú nehnuteľnosť alebo len na jej časť. Pomer hodnoty vlastných prostriedkov k hodnote kupovaného bytu banky nazývajú LTV (loan to value) a jeho hodnota, ktorá sa určuje v percentách ovplyvňuje aj výšku úrokovej sadzby.

Keď ručíte za úver kúpenou nehnuteľnosťou, ktorej cena je vyššia ako úver, banky budú ochotné zľaviť z úroku. Vedia, že ak by byt v prípade nesplácania úveru predali, získajú ľahšie svoje peniaze späť. Úver na 100% hodnoty domu či bytu vám dnes nedá každá banka. Museli by ste byť veľmi bonitný klient. Riziko vám zohľadnia vo vyššom úroku.

Pri klasickej hypotéke banky môžu poskytnúť úver len do 70 % z hodnoty zabezpečenia. Pri spotrebnom úvere na bývanie vám vedia banky požičať aj na celú hodnotu bývania. V banke si môžete vybaviť aj kombináciu hypotéky a spotrebného úveru. Dajte si pozor, aby s dvoma úvermi neboli spojené aj viaceré poplatky.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Sezóna motoriek a skútrov je tu. Vodiči čelia vyššiemu riziku fatálnych nehôd Digitalizácia na Slovensku: firmy robia len prvý krok, chýba im ďalší rozvoj

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.