Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Slovensko je prepojené integrovanou sieťou informačno-poradenských centier

BRATISLAVA 20. februára – 

Slovensko je prepojené integrovanou sieťou informačno-poradenských centier

Banská Bystrica, 20. február 2017 – Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko dnes slávnostne otvorili informačno-poradenské centrum (IPC) v Banskej Bystrici, ktoré je siedmym miestom v rámci Slovenska, kde je poskytované bezplatné poradenstvo o možnostiach a spôsoboch čerpania eurofondov.

„Záleží nám na rozvoji regiónov Slovenska. Práve efektívne využívanie eurofondov k nemu prispieva. Som veľmi rád, že sa nám za uplynulé mesiace podarilo zvýšiť čerpanie o viac ako 550 miliónov EUR, čo je pri percentuálnom porovnaní nárast o takmer o 300%. V porovnaní 28 krajín EÚ sme ku koncu roku 2016 v čerpaní stúpli o 4 miesta,“ povedal na otvorení podpredseda vlády Peter Pellegrini. „Vyhlásených už bolo 193 výziev a vyzvaní v objeme 9 miliárd EUR, vyčerpali sme vyše 800 miliónov EU. A dnes sme práve v srdci Slovenska – v Banskej Bystrici – zavŕšili proces budovania integrovaných poradenských centier. Vzhľadom na situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji a v záujme vyjdenia v ústrety občanom banskobystrického kraja sme našli riešenie v spolupráci s krajským mestom. Verím, že bude impulzom k sociálno-ekonomickému rastu a rozvoju regiónu, nárastu počtu projektov, ktoré naplnia konkrétne potreby ľudí v kraji“, zdôraznil Pellegrini.

V informačno-poradenských centrách (IPC) v siedmych krajských mestách sa môžu potencionálni žiadatelia obracať na vyškolených odborníkov, ktorí poskytujú kvalifikované informácie o eurofondoch a pomáhajú im pri príprave projektových zámerov alebo žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

„Projekt Informačno-poradenského centra považujeme za užitočný, preto sme vyšli v ústrety požiadavke jeho zriadenia v rámci mestského úradu. Vytvorili sme priestorové kapacity a podmienky na to, aby mohol plnohodnotne fungovať a poskytovať služby celému banskobystrickému regiónu.

Ide o jedno z posledných programovacích období na čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Pre mestá a obce je nesmierne dôležité mať k dispozícii aktuálne informácie, aby stihli pripraviť dobré projekty a využili možnosti na získanie eurofondov v maximálne miere. Záleží nám nielen na rozvoji Banskej Bystrice a prímestskej zóny, ale aj celého regiónu. Preto sme sa rozhodli suplovať pozíciu kraja a iniciovať myšlienku spracovania plánu udržateľnej mobility nielen pre mesto, ale celý kraj,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Sieť IPC posilňuje plnenie úlohy štátu ako hlavného poradcu a podporovateľa občanov, podnikateľov, zástupcov tretieho sektora, starostov atď. v celom procese čerpania fondov. Pracovníci IPC pomáhajú aktívnym bezplatným poradenstvom orientovať sa ľuďom v náročnom systéme európskych štrukturálnych a investičných fondov, čím zvyšujú ich šance na úspech pri získavaní finančných príspevkov na realizáciu ich projektov v jednotlivých regiónoch. Vďaka IPC je možné priamo v regiónoch získať aktuálne, presné a ucelené informácie, čo pomôže podporiť vyššiu miere čerpania a efektívnejšiu implementáciu v programovom období 2014 – 2020.      

Doterajších šesť IPC bolo zriadených v priebehu druhého polroka 2016, počas ktorého každé IPC získalo do databázy približne 150 záujemcov a ich počet neustále narastá. Pracovníci poskytujú informácie osobne, prostredníctvom emailu ale aj telefonicky. IPC v rámci svojej činnosti organizujú školenia a vzdelávacie aktivity pre žiadateľov a prijímateľov napr. o verejnom obstarávaní, k jednotlivým vyhláseným výzvam a pod. Spolupracujú taktiež s regionálnymi kontaktnými bodmi jednotlivých operačných programov (napr. INTERREG), informačnými strediskami (napr. Europe Direct), regionálnymi združeniami ZMOSu apod. Otázky žiadateľov sa doposiaľ najčastejšie týkali možností financovania ich podnikateľských zámerov (služby, kultúry, vzdelávania apod.), spôsobu prípravy projektov a ich následnej realizácie, informácií  o jednotlivých operačných programoch atď.

IPC sú podporované z prostriedkov operačného programu Technická pomoc 2014 – 2020, ktorý je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. 

Komunikačný odbor 

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.