Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Operačný program Doprava zazmluvnil už 150 mil. eur

BRATISLAVA 17. apríla – Zazmluvnenie financií na projekty v Operačnom programe Doprava (OPD) dynamicky rastie. V druhom aprílovom týždni sa kontrahácia OPD zvýšila o 150 miliónov eur. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek rozhodol o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z fondov EÚ na štyri projekty. Najväčším z nich je projekt modernizácie železničnej trate Beluša−Púchov za vyše 99 mil. eur.

„Nasadili sme rýchle tempo a v ňom budeme pokračovať. V priebehu tohto roka by sme mohli rozostavať 85km diaľnic a rýchlostných ciest financovaných z eurofondov. Ak sa nebudú prebiehajúce tendre nezmyselne naťahovať, na jeseň budeme mať zazmluvnené všetky peniaze určené na veľké cestné projekty,“ vyhlásil minister J. Počiatek. Ako pripomenul, eurofondy sú najvýhodnejším zdrojom financovania výstavby a modernizácie železníc, diaľnic a ciest. Únia nám pri dopravných projektoch prepláca až 85 percent oprávnených nákladov.

Od začiatku apríla boli v OPD zazmluvnené tieto projekty:
– Prioritná os 1: Modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov, úsek Beluša – Púchov (suma 99 198 452,20 eur)
– Prioritná os 5: R2 Žiar nad Hronom – obchvat, ½ profil (29 972 528,55 eur)
– Prioritná os 2: R3 Horná Štubňa – obchvat, ½ profil(suma 17 508 112,50 eur)
– Prioritná os 2:Príprava projektovej dokumentácie D3 Kysucké Nové Mesto – Oščadnica – Čadca, Bukov, druhý profil – Svrčinovec (suma 5 459 915,31 eur)

Kontrahácia v OPD sa zazmluvnením týchto projektov zvýšila o štyri percentá a v súčasnosti je na takmer 65 percentách. Celková zazmluvnená suma je 2 461 165 929,31 eur.

Sumy uvedené v tlačovej správe sú sumárom zdrojov z EÚ a zo štátneho rozpočtu.

Operačný program Doprava (OPD) predstavuje programový dokument Slovenskej republiky pre čerpanie pomoci z fondov Európskej únie v sektore dopravy na roky 2007 – 2013 (Kohézny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja). Jeho globálnym cieľom je podpora trvalo udržateľnej mobility prostredníctvom rozvoja dopravnej infraštruktúry a rozvoja verejnej osobnej dopravy. Realizáciou tohto cieľa sa prispeje k zlepšeniu dostupnosti SR, jednotlivých regiónov a ich vzájomného prepojenia a k znižovaniu regionálnych disparít a k podpore rozvoja ekonomických aktivít a zvyšovaniu konkurencieschopnosti SR. OPD má na roky 2007-2013 vyčlenený celkový rozpočet 3,8 miliardy eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR tieto financie zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu prerozdeľuje na významné dopravné projekty ako sú výstavba diaľnic, obnova ciest, modernizácia železníc, nákup nových vlakov, či budovanie verejnej koľajovej dopravy v Bratislave a Košiciach.

Prioritné osi OPD:
PO1 – Železničná infraštruktúra
PO2 – Cestná infraštruktúra (TEN-T)
PO3-Infraštruktúra intermodálnej prepravy
PO4 – Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov
PO5- Cestná infraštruktúra (rýchlostné cesty a cesty I. triedy)
PO6- Železničná verejná osobná doprava
PO7- Technická pomoc

www.opd.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Nová éra je tu. Samsung predstavil inovatívnu sériu AI televízorov 4 tipy: bezpečnosť v televízore s pripojením na internet

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.