Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. augusta 2012 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

OĽaNO: Nechceme, aby zákony postihovali najzraniteľnejších

BRATISLAVA 9. augusta – K súboju o zákone o sociálnom poistení predseda poslaneckého klubu OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností Jozef Viskupič povedal: „Už druhý týždeň v parlamente bojujeme, aby sme zabránili prijatiu zásadných zmien zákona o sociálnom poistení v zrýchlenom konaní bez dôkladnej prípravy a celospoločenskej diskusie. Dnes vieme, že tento zákon si vládna väčšina napriek celému radu odborne podložených výhrad schváli“.
Napriek tomu hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti verí, že poslanci vládneho Smeru nebudú zaslepení mocou a prijmú pozmeňovacie návrhy, ktorých cieľom je odstrániť najväčšie chyby v navrhovanej novele zákona a uchrániť tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ako sú študenti, nezamestnaní, dôchodcovia pred ťažkými dopadmi zmien zákona na ich aj dnes ťažkú finančnú situáciu.
V záujme ochrany najzraniteľnejších skupín obyvateľstva poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti navrhujú:
– oslobodenie uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade práce, ktorí si privyrábajú prácou na dohodu mesačne do výšky 139,90 eura za mesiac od platieb odvodov,
– oslobodenie študentov od platieb odvodov z príjmu za prácu na dohodu do veku 25 rokov,
– zvýhodnenie nielen poberateľov starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov ale aj na poberateľov výsluhových dôchodkov po dovŕšení dôchodkového veku,
– naviazať výšku odvodov do druhého piliera na vývoj štátneho rozpočtu,
– zachovanie súčasnej výšky poplatkov správcovským spoločnostiam,
– umožniť osobám vykonávajúcich osobnú asistenciu a osobám za ktoré platí poistné štát, dobrovoľne si platiť nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
„Keďže cieľom novely zákona o sociálnom poistení je zníženie deficitu štátneho rozpočtu, navrhujeme, aby odvody do 2. dôchodkového piliera boli naviazané na vývoj štátneho rozpočtu a v čase, keď bude rozpočet vyrovnaný, percento odvodov do druhého piliera sa zvýši na 6 percent“ povedal Igor Matovič.
V súvislosti s prenášaním štátneho dlhu na radových občanov, obyčajných ľudí, nemôžeme súhlasiť s návrhom SMER-u, ktorý chce dôchodcovským správcovským spoločnostiam zdvojnásobiť poplatky za spravovanie peňazí sporiteľov. Nepovažujeme za spravodlivé, aby sme občanom zobrali polovicu príspevku, ktorý sa im mesačne pripisuje na ich osobný dôchodkový účet a zároveň ich zaviazali, aby z tej zvyšnej polovice platili dvojnásobné poplatky správcovským spoločnostiam. Preto navrhujeme zachovanie odplaty správcovským spoločnostiam na doterajšej úrovni.
A ako dôkaz toho, že predkladaný zákon z dielne vládneho SMERU je šitý horúcou ihlou, bez preskúmania širších súvislostí a previazanosti s inými zákonnými normami poukazujeme na absurdnú situáciu, do ktorej dostáva osoby vykonávajúce osobnú asistenciu osobám s ťažkým zdravotným poistením. Doteraz boli takéto osoby, keďže nepracovali, dobrovoľne zdravotne aj dôchodkovo poistené. „Po prijatí tohto návrhu zákona sa takáto osoba už nebude môcť dobrovoľne zdravotne poistiť, pretože už nebude spĺňať podmienku, že zároveň musí byť dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, pretože zmenou zákona sa stane POVINNE dôchodkovo poistenou. Aby sme takémuto „kocúrkovu“ zabránili, predkladáme pozmeňujúci návrh“ vysvetlila podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová.

Jozef Viskupič
Erika Jurinová
Igor Matovič

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Zákon Záborskej rieši adresnú podporu tehotných žien aj v sociálnej oblasti, zlepší kvalitu života viacpočetných rodín Strana SPOLU: Teraz sa jasne ukáže, kto to myslí so zavedením hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov vážne

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.