Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

OBRANA: Reakcia na vyhlásenie D. Lipšica na brífingu OĽaNO – NOVA

BRATISLAVA 2. marca – Ministerstvo obrany sa ostro ohradzuje voči dnešnému vyhláseniu Daniela Lipšica na brífingu OĽaNO – NOVA a považuje ho za znevažovanie súčasného vedenia a jeho výsledkov v rezorte obrany, ktoré sú nespochybniteľné. Takéto vyhlásenie je obyčajným politikárčením predstaviteľov strán, ktorí nemajú Slovensku čo ponúknuť. Poslancovi Lipšicovi a najmä verejnosti je potrebné pripomenúť, že práve predchádzajúca vláda, ktorej súčasťou bol aj pán Lipšic, doviedla ozbrojené sily takmer ku kolapsu. Vtedajšie vedenie ministerstva absolútne ignorovalo potreby ozbrojených síl. Záležalo mu viac na mediálnej sebaprezentácii, a to aj za cenu takmer úplného znefunkčnenia stíhacieho letectva, a tým aj ohrozenia plnenia našich záväzkov voči partnerom. Jedným z takých príkladov bolo aj mediálne prezentované zrušenie výhradných práv spoločnosti Willing, ktoré však Ľubomír Galko v skutočnosti nikdy nezrealizoval. Rovnako nevyrokoval, aby KOP (kontrolno-overovacie práce) boli súčasťou Abonentnej zmluvy. Aj počas jeho pôsobenia v rezorte platilo ministerstvo obrany za vykonané KOP spoločnosti Willing.

Slovenská republika mala mať v zmysle Abonentnej zmluvy uzatváranej za vlády Ivety Radičovej v roku 2012 stíhačky v takom stave, ako na samom začiatku pri podpise pôvodnej Abonentnej zmluvy. Výsledkom nekompetentnosti vedenia a komisie poverenej rokovaním o novej Abonentnej zmluve bolo prevzatie množstva nefunkčných stíhačiek. Úspory, ktoré takto prezentoval exminister Ľubomír Galko znamenali v skutočnosti zvýšené náklady na sfunkčnenie stíhacieho letectva. Takýmto konaním boli daňovým poplatníkom spôsobené značné škody v miliónoch eur. Súčasnému vedeniu sa podarilo vyrokovať výrazne lepšie podmienky v rámci Abonentnej zmluvy, vrátane finančných, čo umožnilo po ôsmych rokoch zvýšiť nálety pilotov ako aj bezpečnosť lietadiel.

Súčasné vedenie MO SR realizuje jednotlivé akvizície na základe požiadaviek Ozbrojených síl SR. Pri niektorých musí rešpektovať výhradné práva spoločností. Nie tak, ako tomu bolo v minulosti, keď bývalé vedenie drzo nakúpilo za 16 miliónov eur zbytočné súčiastky na vrtuľníky, a to bez požiadavky Ozbrojených síl

Súčasné vedenie, na rozdiel od predchádzajúcej vlády, spustilo pred tromi rokmi procesy, ktoré umožnia odstrihnutie sa od techniky ruskej a sovietskej výroby. To, o čom bývalá vláda iba hovorila, no nikdy nezrealizovala, sa tak stane realitou. Pre Slovenskú republiku to bude znamenať ukončenie doteraz platných zmluvných vzťahov.

Informácie podsúvané novinárom a verejnosti sú skresľujúce. Príkladom je aj predražený nákup súčiastok od spoločnosti Willing. Tieto súčiastky sa za ceny, ktoré boli medializované, nakupovali za vlády, ktorej členom bol Daniel Lipšic. Na rozdiel od predchádzajúceho kabinetu súčasné vedenie rezortu nákup za takýchto podmienok zrušilo. Poslanec Daniel Lipšic sa na tento predražený nákup mohol opýtať svojho kolegu z vtedajšej vlády Ľubomíra Galka a vyhnúť sa tak unáhleným a zavádzajúcim vyhláseniam, aké predviedol dnes.

Komunikačný odbor MO SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tm;bl

K téme

Jesenná ochrana pred koronavírusom: Skúste túto novinku Vzniká „Softvérová republika“, nový ekosystém pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.