Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_4322.jpg
Foto: AmCham
3. mája 2018 SprávySprávy z domova / zo Slovenska od PRservis.skSITA Diskusia()

Obchodné arbitráže – efektívna alternatíva alebo priestor pre špekulácie?

BRATISLAVA 3. mája 2018 –  Členovia Americkej obchodnej komory v SR (AmCham Slovensko) a hostia Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave diskutovali o rozvoji obchodnej arbitráži v slovenských podmienkach.

Dlhé trvanie súdnych konaní, preťaženie súdov a časté dôvodné pochybnosti o nestrannosti sudcov, negatívne ovplyvňujú dôveru podnikateľov v právny štát. Obchodné arbitráže sú pre firmy často jedným z najrýchlejších a najefektívnejších nástrojov ako podnikateľský spor vyriešiť.

Jake Slegers, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR vo svojom úvodnom prejave uviedol: „Sme radi, že už štvrtý rok môžeme spoločne s Právnickou fakultou UK prostredníctvom tejto konferencie aktívne prispievať k odbornej diskusii a poukazovať na význam obchodných arbitráží a na ich praktický význam pre domáce aj zahraničné spoločnosti pôsobiace na Slovensku.“

V duchu zachovania rotácie medzi regionálnym a medzinárodným formátom podujatia bol v poradí 4. ročník konferencie zameraný práve na regionálne špecifiká obchodnej arbitráže. Diskusia sa sústredila predovšetkým na korporátnu arbitráž a trovy rozhodcovského konania.

Profesorka Mária Patakyová z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ocenila tému podujatia a vyzdvihla konferenciu ako praktický príklad prepájania podnikateľského a akademického sektora. „Vytvorenie spoľahlivého a dôveryhodného prostredia pre rozvoj obchodných arbitráží vytvára plnohodnotnú alternatívu pre podnikateľský sektor vo veci obchodných sporov. Zároveň však otvára priestor pre ďalšie vedecké bádanie a skúsenosti obchodných spoločností, ktoré prinášajú cenné poznatky aj do pedagogickej činnosti.“

Hlavné témy konferencie zároveň nadväzujú na aktuálny vývoj v týchto oblastiach.  V uplynulých mesiacoch totiž Slovenskom rezonovala diskusia ohľadom výšky trovov rozhodcovského konania. Najznámejší bol prípad arbitráže týkajúcej sa VD Gabčíkova, ktorý mal nielen politické, ale aj občianskoprávne dôsledky. Tento prípad bol zároveň spúšťačom legislatívnych zmien týkajúcich sa oprávnenej výšky trovov v rámci rozhodcovského konania, ktoré pripravuje Ministerstvo spravodlivosti  v SR.

O Americkej obchodnej komore v SR

Americká obchodná komora v SR bola založená v roku 1993 v Bratislave ako nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. V septembri 2003 bola otvorená nová pobočka AmCham v Košiciach s cieľom podporiť ekonomický rozvoj vo východoslovenskom regióne. Dnes patrí medzi najaktívnejšie zahraničné obchodné komory s cieľom zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku. Členská základňa v súčasnosti predstavuje viac ako 331 spoločností, vrátane mnohých z najväčších a najvýznamnejších firiem na Slovensku. Z uvedeného počtu tvoria približne 44% slovenské spoločnosti, zhruba 21% je amerických a približne 35% predstavujú medzinárodné spoločnosti. Viac informácií o AmCham môžete získať na www.amcham.sk.
https://www.facebook.com/amchamslovakia/
https://www.linkedin.com/company/10392662/

K téme

Viac žien v top pozíciách? S umelou inteligenciou sa počíta aj na Slovensku!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.