Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. septembra 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Na prevod bezcenných akcií je najvyšší čas

BRATISLAVA 3. septembra – Bezodplatne previesť bezcenné akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie je možné do konca roka 2013. Občanom, ktorí tak urobia, vráti FNM SR poplatky za vedenie ich majetkového účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov SR za kalendárny rok, v ktorom previedli svoje cenné papiere na fond, ako aj za dva predchádzajúce roky (2011 a 2012). Prevod bezcenných akcií zabezpečuje spoločnosť DLHOPIS, o.c.p., a.s. prostredníctvom svojich obchodných miest na pobočkách Slovenskej pošty.

Overte si hodnotu svojich cenných papierov
Pred prevodom akcií je dôležité skontrolovať si ich hodnotu. V minulosti sa totiž stali prípady, keď občania previedli na FNM SR aj bonitné cenné papiere. Túto možnosť poskytuje napríklad spoločnosť DLHOPIS prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 124 784, ktorá funguje denne od 8.00 hod do 16.00 hod. Informácie občanom poskytujú dvaja operátori call centra. Okrem poradenstva o hodnote cenných papierov poskytuje infolinka aj komplexné informácie o procese bezodplatného prevodu cenných papierov na FNM SR. Občania si informácie o prevode môžu ďalej zistiť aj v tlači, na internete, u obchodníkov s cennými papiermi alebo v banke.

Obchodné miesta prídu až k vám
V záujme vytvorenia čo najširšej siete obchodných miest v rámci územia Slovenskej republiky, umiestnila spoločnosť DLHOPIS svoje obchodné miesta na pobočky Slovenskej pošty. Spoločnosť DLHOPIS zabezpečuje prevody cenných papierov cez 185 vybraných pobočiek pošty. „Našim cieľom bolo rozmiestniť naše pobočky regionálne tak, aby sme sa čo najviac priblížili k občanom a minimalizovali ich cestovné náklady a časové straty,“ upresňuje Miloslav Michalík, výkonný riaditeľ spoločnosti DLHOPIS. Zoznam aktuálnych obchodných miest spoločnosti DLHOPIS, o.c.p, a.s. je možné nájsť na webovej stránke www.dlhopisocp.sk.

Stačí desať minút
Proces prevodu cenných papierov je jednoduchý. Na prevod je potrebný preukaz totožnosti. Ak došlo k zmene osobných údajov (priezvisko, trvalé bydlisko, rodné číslo), zmenu je potrebné preukázať. Je dobré, ak občania prinesú aj Výpis z účtu majiteľa cenných papierov v Centrálnom depozitári cenných papierov SR, ktorý dostali poštou. Následne majiteľ cenných papierov podpíše zmluvu o bezodplatnom prevode na FNM SR. Samotný proces prevodu cenných papierov pre občana, ktorý preukáže všetky potrebné doklady a podpíše zmluvnú dokumentáciu, trvá na obchodnom mieste približne 10 – 15 minút. „Vzhľadom na krátkosť času, ktorý na bezodplatný prevod zostáva, odporúčam občanom navštíviť naše obchodné miesta čo najskôr. V opačnom prípade sa pri prevode akcií nemusia vyhnúť čakaniu v dlhých radoch“, upozorňuje Miloslav Michalík.

Jednoduché riešenie aj pre občanov v zahraničí
Spoločnosť DLHOPIS, o.c.p., a.s. poskytuje aj možnosť splnomocnenia pre majiteľov cenných papierov, ktorých akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie nemajú žiadnu hodnotu a chcú sa ich zbaviť. Prostredníctvom splnomocnenia spoločnosť DLHOPIS bezplatne zariadi majiteľom účtov prevod ich cenných papierov na FNM SR. Túto službu poskytuje DLHOPIS nielen občanom s trvalým bydliskom na území Slovenska, ale aj všetkým tým, ktorí žijú v zahraničí. Zriadiť túto službu sa spoločnosť rozhodla preto, aby uľahčila majiteľom účtov vedených v Centrálnom depozitári cenných papierov SR prevod cenných papierov bez hodnoty na FNM

„Občania nemusia navštíviť vybrané pracovisko Slovenskej pošty, ani čakať zbytočne v radoch. Táto služba je veľmi vítaná aj zo strany občanov, ktorí žijú mimo územia Slovenskej republiky. Nemusia kvôli prevodu cestovať na Slovensko, resp. hľadať osobu, ktorú by na prevod cenných papierov splnomocnili,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti DLHOPIS Miloslav Michalík. Podanie splnomocnenia je jednoduché. Je potrebné vyplniť formulár splnomocnenia – teda uviesť svoje identifikačné údaje, ako aj údaje o cenných papieroch vo vlastníctve. Formulár ako aj všetky potrebné informácie sú k dispozícii na web stránke spoločnosti DLHOPIS.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Michael Kolář a jeho triky pre lepšiu jazdu na e-biku Crowdfundingová platforma Investown používateľom v Česku zarobila viac ako 6 miliónov eur. Teraz chce aj Slovákov naučiť, ako investovať do realít

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.