Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júla 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MŽP: Štát bude po novom chrániť vodu viac a prísnejšie, HN zavádzajú

BRATISLAVA 16. júla – Dnešný článok v Hospodárskych novinách, s titulkom „Vláda vidí nový biznis: vývoz vody“ vytvára zavádzajúci dojem, že štát mieni obchodovať s vodou, alebo takýto obchod podporiť, čo je nezmysel. Faktom je pravý opak. Autorka článku mala k dispozícii odpoveď rezortu, ktorá jasne hovorila o tom, že v návrhu novely vodného zákona ide o ochranu vodných zdrojov Slovenskej republiky, ktorá má zaviesť pre prípadný vývoz vody za hranice SR tvrdé a prísne pravidlá. Štát v súčasnosti vývoz vody nepodporuje a ani podobnú podporu neplánuje. Ide o čisto preventívne ochranné opatrenie, ktoré má chrániť národné nerastné bohatstvo v podobe zásob vody.
Súčasné legislatívne pravidlá prevod a predaj vody za hranice neupravujú. Subjekty, ktoré majú povolenie na odber vody, ju v súčasnosti môžu predávať za hranice, mať z obchodu neúmerný zisk a nemusia zohľadňovať potreby regiónu a Slovenskej republiky. Ministerstvo životného prostredia je však presvedčené, že preprava a prevod vody cez hranice štátu musí byť pod kontrolou obyvateľov SR prostredníctvom vlády. Štát už v minulosti zaregistroval signály a úvahy o cezhraničnom obchode s vodou.
Voda je jedinečné a nenahraditeľné bohatstvo a vlastníctvo štátu, ktorý ju považuje za strategickú surovinu. Preto treba stanoviť podmienky, ktoré zohľadňujú potrebu slovenských spotrebiteľov. Podľa nových a jasných pravidiel by bolo možné vodu predávať ako surovinu za hranicami napríklad len v prípade, ak to výskyt, spotreba a budúci predpoklad v lokalite – umožňuje a nie je potrebná pre zásobovanie pitnou vodou v danej lokalite. Cezhraničný predaj však nie je možné zakázať úplne, keďže sme členským štátom Európskej Únie.
Ak by chcel podnikateľský subjekt vodu vyvážať, musel by teda splniť prísne podmienky a konečné rozhodnutie by podliehalo súhlasu vlády SR, nemôže sa teda odohrať len na lokálnej úrovni. Keďže program rokovania vlády je verejný, verejnosť by o návrhoch vždy včas vedela.
Je smutné, že práve Hospodárske noviny sa púšťajú cestou bulvarizácie a zavádzania čitateľov. Novela vodného zákona prináša oproti minulosti jasný posun k ochrane zásob vody krajiny, ktorá je národným bohatstvom a je len preventívnym opatrením.

Maroš Stano
Odbor komunikácie
Ministerstvo životného prostredia SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Pestovanie svedčí Zemi viac: Čísla nepustia, trvalá udržateľnosť si žiada obmedzenie príjmu mäsa Envirocena Atlas sa koná pod záštitou ministra životného prostredia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.