Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. marca 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MŽP: Stanovisko k článku v denníku Korzár

BRATISLAVA 12. marca – „Denník Korzár v článku „Žiga strašil uránovou arbitrážou pre Košice bez analýzy“ zo dňa 7.3.2014 nedodržal základné princípy vyváženosti a objektívnosti, keď nepožiadal o stanovisko Ministerstvo životného prostredia SR. Týmto neprofesionálnym konaním uviedol do omylu svojich čitateľov a poškodil MŽP SR.
Redaktor napísal článok na základe jednej odpovede MŽP SR Ladislavovi Rovinskému na jeho žiadosť podľa infozákona. Publikovaním jednej informácie vytrhnutej z kontextu a bez oslovenia MŽP SR Denník Korzár navodil a šíril klamlivý dojem, že právne argumenty a riziká medzinárodnej arbitráže pre rozhodnutie o predĺženie prieskumu neexistujú, čo nie je pravda.
Hoci bol žiadateľ L. Rovinský vopred jasne upozornený, že analýza neexistuje ako samostatný materiál, opakovane a zámerne sa jej v takejto forme domáhal. MŽP SR nemalo preto inú možnosť a muselo túto žiadosť, o ktorú sa Denník Korzár jednostranne v článku oprel, odmietnuť.
Rezort však už v januári žiadateľa informoval, že podklady a právne argumenty, vrátane vážneho rizika medzinárodnej arbitráže, sú súčasťou iného materiálu. Ten pripravil poradný orgán – osobitná rozkladová komisia, kde sú v prevažnej miere externí právnici a prizvaný bol aj prokurátor netrestného úseku Generálnej prokuratúry.
Je všeobecne známe, že geologický prieskum, ktorý povolila druhá Dzurindova vláda v roku 2005 v žiadnom prípade neznamená ťažbu, ktorá ani nie je v kompetencii envirorezortu. Minister životného prostredia sa osobne opakovane a razantne postavil proti ťažbe uránu pri Košiciach. Rezort pripravil aj memorandum o spolupráci proti ťažbe s dotknutou samosprávou, ktorá má pri povoľovaní ťažby právo veta.“

Maroš Stano
riaditeľ
Odbor komunikácie, Ministerstvo životného prostredia SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Pestovanie svedčí Zemi viac: Čísla nepustia, trvalá udržateľnosť si žiada obmedzenie príjmu mäsa Envirocena Atlas sa koná pod záštitou ministra životného prostredia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.