Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MV: Ďalší Kaliňákov superbiznis – Zúfalý útok týždenníka Plus 7 dní

BRATISLAVA 3. mája – Ministerstvo vnútra sa ostro ohradzuje voči článku Plus 7 dní „Ďalší Kaliňákov superbiznis“, v ktorom odzneli hrubo zavádzajúce informácie týkajúce sa zámeny nehnuteľností zrealizovanej ministerstvom vnútra.

Ministerstvo vnútra zamieňalo pozemky, ktoré nevedelo využiť na svoju činnosť vzhľadom na to, že na nich boli objekty, ktoré sú v kritickom stave alebo na nich stáli stavby, ktorých nie je vlastníkom. Na to, aby ktokoľvek samozvaný neurčoval trhovú cenu nehnuteľností, sú znalci, ktorí robia znalecké posudky, a ktorí majú o nehnuteľnostiach všetky informácie, ktoré realitný maklér k dispozícii nemá.

K zámene došlo na základe znaleckých posudkov znalcov vysúťažených cez elektronické trhovisko, pričom spoločnosť Ivánska cesta s.r.o ako rozdiel v znaleckých posudkov musela MV SR doplatiť sumu 70 980 eur. Ministerstvo vnútra v rámci zámeny získalo štyri trojizbové novopostavené byty po kolaudácii vybavené kuchynskou linkou, sanitou a parkovacím miestom, ktoré sú pridelené ako služobné byty ministerstva vnútra.

Ministerstvo vnútra SR zamieňalo nehnuteľnosť na Rajskej ulici v centre mesta o výmere 217 metrov štvorcových bez parkovacích možností. Na pozemku stojí budova, ktorá je staticky narušená. Cena za malý pozemok je podľa znaleckého posudku 961 eur za meter štvorcový. Pre porovnanie: v roku 2011 počas minulej vlády zamenilo ministerstvo vnútra pod vedením Daniela Lipšica pozemok na Šafárikovom námestí, čím okrem iného aj zamedzilo prístupu vozidiel polície k obvodnému oddeleniu, a to za sumu 133 eur na meter štvorcový. Teda za sedemkrát nižšiu sumu ako pozemok teraz zamieňalo súčasné vedenie. Rovnako tak došlo za minulej vlády k predaju nehnuteľností v najlukratívnejšej časti centra za 93 eur/m2 . Pozemky s oveľa väčšou rozlohou sa tak predali za niekoľkonásobne menej.

Súčasťou zámennej zmluvy MV SR a spoločnosti Ivánska cesta, s.r.o bol aj pozemok o výmere 2000 metrov štvorcových v mestskej časti Nové Mesto v blízkosti čerpacej stanice Slovnaft. Na tomto pozemku stojí stavba bistro Štadión, ktorá nie je vlastníctvom ministerstva vnútra, a teda na pozemku tvorí ťarchu, ktorú redaktor Plus 7 Dní realitnému maklérovi zamlčal. Ministerstvo vnútra išlo do zámeny s cenou pozemku podľa znaleckého posudku 192 eur za meter štvorcový. Pričom podľa dnešných údajov z realitných portálov je to jednoznačne trhová cena. V tejto súvislosti môžeme uviesť že ministerstvo pod vedením Daniela Lipšica predalo v tejto mestskej časti pozemky za 54 eur, teda opätovne za niekoľkonásobne menej.

Za zámenu týchto pozemkov, ktoré ministerstvo vnútra, nevedelo nijako využiť, rezort získal trojizbové byty, ktorých cena sa pohybovala od 117-tisíc do 126-tisíc eur. Nové byty sa dnes v tejto lokalite predávajú výrazne drahšie, v priemere za 2244 eur za meter štvorcový, pričom ministerstvo byty zamieňalo za sumu o takmer 150 eur na meter štvorcový nižšiu.

Všetky tieto atribúty potvrdzujú, že zámena týchto nehnuteľností bola pre ministerstvo vnútra výhodná. Ministerstvo vnútra článok Plus 7 dní vníma ako útok voči vedeniu ministerstva vnútra v snahe pošpiniť ministerstvo za každú cenu.

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur ITAPA Health Lounge 2024: O modernizácii zdravotníctva, inováciách a jasných procesoch

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.