Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Slovenská a česká tripartita spolu rokovali neďaleko Prahy

BRATISLAVA 30. marca

Slovenská a česká tripartita spolu rokovali neďaleko Prahy

V prostredí zámku Štiřín v Kamenici pri Prahe dnes rokovali zástupcovia Hospodárskej a sociálnej rady Slovenska a Česka. Tripartitné rokovanie sa nieslo v znamení aktuálnych tém Európskeho piliera sociálnych práv, Európskej smernice o vysielaní pracovníkov,  ale aj vývoji a dôsledkov digitálnej ekonomiky, automatizácie a robotizácie na pracovné trhy a sociálne systémy. Je to v poradí už druhé stretnutie zástupcov vlád, zamestnávateľov a odborov z oboch krajín. Prvé sa uskutočnilo pred poldruha rokom v Bratislave.

Stretnutie sa uskutočnilo za účasti významných predstaviteľov oboch vlád. Slovenskú stranu  reprezentovali podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Plavčan, minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, štátna tajomníčka Ministerstva financií Dana Meager a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Českú stranu premiér Bohuslav Sobotka, ministerka práce a sociálnych vecí Michaela Marksová, minister dopravy Dan Ťok, ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová a ďalší predstavitelia vlády ČR.                       

Dôležitými členmi oboch delgácií boli vedúci predstavitelia sociálnych partnerov a ďalší zástupcovia zo sociálnej a hospodárskej oblasti oboch krajín.

Za Slovenskú časť prezident KOZ Jozef Kollár, prezident AZZZ Tomáš Malatinský, viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová,  viceprezidenti AZZZ Rastislav Machunka a Roman Karlubík, viceprezidenti RÚZ                  

Luboš Sirota a Mário Lelovský, predsedovia Odborových zväzov Pavel Ondek, Marta Brodzianska a Jozef Zadňan a podpredsedovia ZMOS Jozef Dvonč a Milan Muška.

„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby prebiehal aj takýto dialóg, navzájom sa totiž podporujeme v spoločných pozíciach pri rôznych aktuálních európskych témach. Osobne sa najčastejšie prirodzene stretávam s  pani ministerskou na rokovaniach  ministerských rád v Bruseli, či V4, ale pre mňa je mimoriadne dôležité počuť aj názory jednotlivých českých sociálnych partnerov k hospodárskym aj sociálnym témam.,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Stotožnil sa s rezortnou kolegyňou Michaelou Marksovou pri  téme  týkajúcej sa  európskeho piliera sociálnych práv: „Čím viac konkrétnych sociálnych práv bude zakotvených v tomto vznikajúcom európskom pilieri, tým bude  Európa sociálnejšia vrátane jednotlivých členských krajín. Myslím si, že tu je absolútna zhoda“ povedal Ján Richter.

Dôležitou témou bola aj pokračujúca negociácia o európskej smernici o vysielaní pracovníkov. Ako sa všetci zhodli, ide o vážny problém, ktorý rozdelil EU na 2 časti – staré a nové krajiny Európskej únie, a jeho riešenie nebude jednoduché. „Sme v štádiu, že máme záujem hľadať možný kompromis. Som presvedčený, že slovenské predsedníctvo posunulo ten rozmer z hľadiska hľadania kompromisu v tejto oblasti dopredu. V plnej miere súhlasím a podporujem sociálne spravodlivú myšlienku smernice, aby zamestnanci  za rovnakú prácu, na rovnakom mieste dostávali rovnakú mzdu,“ zdôraznil Ján Richter. Upozornil však najmä na problémy so zneužívaním zamestnancov na práce prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania a na dôsledky, ktoré pre slovenských zamestnávateľov a napokon ich zamestnancov môže znamenať výrazné zníženie cenovej konkurencieschopnosti. „Je potrebné hľadať kompromisy v rámci všetkých členských štátov.  Zásadná chyba bola pri samotnom nastavení návrhu ďalších zásadných zmien tejto smernice. Malo sa najskôr vyhodnotiť fungovanie tej predchádzajúcej novely, ktorú len nedávno členské krajiny ratifikovali na národnej úrovni, až následne sme sa mali pustiť do rokovaní o tejto aktuálnej, ktorá opätovne „do toho padla. To znamená, chýba mi tam systémový prístup. Je to preto aj isté zlyhanie EK pri samotnom nastavení směrnice“, dodal slovenský minister, ktorý počas nedávného predsedníctva viedol Radu ministrov a ďalšie rokovania všetkých členských krajín práve k týmto témam.  Michaela Marksová vyslovila názor, že  by sa malo  rokovať  so zástupcami Európskej komisie práve o tejto problematike a poukázať na tie praktiky, ktoré používajú zvlášť voči slovenským a českým vodičom kamiónovej dopravy v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku.

Ďalšou z nosných tém bola aj digitalizácia, robotizácia a ich budúcnosť a dôsledky.  Minister Richter upriamil pozornosť na skutočnosť, že z hľadiska automatizácie práce všetky rokovania vychádzajú zo záverov zasadnutí ministrov členských krajín EU pre zamestnanosť a sociálnu  politiku, ktorí sa stretli v rámci slovenského predsedníctva Rady EÚ v Bratislave.  Pripomenul, že digitalizácia a robotizácia nie sú otázkou budúcnosti, ale už existujú v reálnom čase. Je preto potrebné vývoj uchopiť ako výzvu pre konkurencie-schopnosť a čím skôr naň adekvátne reagovať na všetkých úrovniach. Zavádzanie ďalších moderných technológií začína už teraz zásadne meniť štruktúru a požadavky na pracovných trhoch, čo môže postupne vplývať aj na zamestnanosť v niektorých odvetviach a profesiách.

Michal Stuška

hovorca MPSVR

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.