Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Práca ľuďom nesmie škodiť

BRATISLAVA 28. apríla –

„Stres na pracovisku – spoločná výzva“ je témou tohtoročného Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Od roku 2003 sa 28. apríla upriamuje pozornosť na dôležitosť dodržiavania bezpečnostných predpisov na pracovisku, ktoré je prevenciou úrazov a chorôb z povolania.

Zvýšená konkurencia, vysoké požiadavky na výkonnosť či zvyšujúci sa počet hodín na pracovisku vytvárajú pre zamestnancov čoraz stresujúcejšie prostredie. Podľa štatistík je po bolestiach chrbta stres druhým najčastejším zdravotným problémom. V členských štátoch Európskej únie ním trpí 28 % pracovníkov a ich počet neustále rastie. Aj preto je nevyhnutné využívať všetky existujúce nástroje na ochranu a zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok. „Je potrebné ochraňovať zamestnancov pred zdravotnými rizikami pri práci, či už dôslednejšou prevenciou alebo intenzívnou dozornou a poradenskou činnosť u zamestnávateľov. Vláda bude preto presadzovať preventívne aktivity inšpekčných orgánov, sociálnych partnerov a zamestnávateľov v tejto oblasti,“ zdôrazňuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

V minulom roku evidovali orgány inšpekcie práce a štátnej banskej správy 9 258 registrovaných pracovných úrazov, z nich bolo 58 s následkom smrti a 165 s ťažkou ujmou na zdraví. „Takéto čísla nemôžu nikoho tešiť. Je to výzva nielen pre vládu, ale najmä pre zamestnávateľov, aby na svojich pracoviskách intenzívne uplatňovali prevenciu a zvýšili ich bezpečnosť. Zamestnanci musia mať vytvorené vhodné podmienky, pretože platí, že spokojný zamestnanec je výkonnejší zamestnanec,“ hovorí minister Richter.

Iniciátorom Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je Medzinárodná organizácia práce. Tento deň, 28. apríl, je zároveň Medzinárodným spomienkovým dňom na zamestnancov, ktorí zomreli v dôsledku úrazu na pracovisku alebo dôsledkom choroby z povolania. Pri tejto príležitosti Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR opäť pripravuje pietne spomienkové zhromaždenie za účasti zástupcov rezortov, inšpekčných a dozorných orgánov a sociálnych partnerov. Uskutoční sa 5. mája 2016 v Bratislave.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.