Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. septembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Ministerstvo ocení pomoc pri obnove rodín

BRATISLAVA 24. septembra – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ocení v stredu, 25.9.2013, zamestnancov detských domov a pracovníkov oddelení sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately.
Prácu týchto zamestnancov si ministerstvo váži a považuje ju za nesmierne dôležitú a náročnú. Preto sa rozhodlo nadviazať na tradíciu spoločnosti Úsmev ako dar a okrem zamestnancov detských domovov oceniť aj sociálnych pracovníkov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Tí sa starajú najmä o to, aby dieťa mohlo bezpečne vyrastať vo vlastnej rodine. K vyňatiu dieťaťa a jeho umiestneniu do náhradnej starostlivosti pristupujú na základe rozhodnutia súdu len v hraničných prípadoch, kedy ozdravenie rodinného prostredia nie je možné a dieťa je v ňom zanedbávané, zneužívané či týrané. „Často sú títo pracovníci vystavení obrovskému psychickému napätiu a spolu s rodinou v kríze musia prekonávať zložité problémy. Aj týmto spôsobom chceme ukázať, že ich prácu si nielen vážime, ale predovšetkým ju chceme podporovať,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Podľa Jozefa Mikloška, predsedu spoločnosti Úsmev ako dar, je dôležité o týchto ľuďoch hovoriť, pretože zachránili životy mnohých detí. „Chceme poukázať na príbehy ľudí, ktorí sa nadštandardne, vlastným pričinením, postarali o deti a poskytli im potrebnú oporu, aby raz mohli s odhodlaním vstúpiť do samostatného života“ dodal Mikloško.
Takúto pomoc dostala aj Monika Lacíková z Rimavskej Soboty, ktorú, vďaka podnetu od susedov, doslova v poslednej chvíli zachránila sociálna pracovníčka Eva Létaiová. Tí nahlásili na úrade práce, že v ich bytovke často počujú detský plač. „Na základe podnetu sme išli do rodiny, matka bola v podnapitom stave a dieťa sedelo v postieľke podvyživené a zanedbané. Matku sme sa snažili motivovať k lepšej starostlivosti o dieťa a k absolvovaniu protialkoholickej liečby. Žiaľbohu, spolupráca s matkou bola negatívna, preto sme museli promptne konať a dieťa, ohrozené na zdraví aj na živote, zachrániť,“ spomína ocenená sociálna pracovníčka Eva Létaiová.
Monika, ktorá po odchode z domova úspešne absolvovala štúdium na vysokej škole, dnes pracuje na úrade práce v Rimavskej Sobote ako sociálna pracovníčka. Stala sa kolegyňou pani Létaiovej, ktorá bola jej oporou nielen po celý ten čas, ako vyrastala v domove, ale aj neskôr, keď sa nemohla spoľahnúť na vlastné rodinné zázemie.
Za pomoc, ktorú jej Eva Létaiová a zamestnanci detského domova poskytli, je nesmierne vďačná. Vie, že úlohou sociálnych pracovníkov nie je zabezpečiť, aby dieťa išlo do domova, ale aby ostalo vyrastať v rodine. Umiestnenie v detskom domove nasleduje až v prípade, ak sa rodine nedá pomôcť. „Po celý čas, ako som vyrastala v domove, som vždy mala za sebou oporu, predovšetkým pani Létaiovú, vychovávateľov a všetkých, ktorí sa o nás starali. Deťom s podobným osudom ako bol ten môj dávali najavo, že život bez rodičov nemusí byť prázdny, nemusí byť bez radosti, že aj my môžeme niečo v živote dosiahnuť,“ približuje Monika Lacíková. Dodáva, že vďaka všetkým ľuďom, ktorí sa o ňu starali, je šťastný človek.
Práca sociálnych pracovníkov je nesmierne náročná a intenzívna a vyžaduje si profesionálne i osobné nasadenie. Aj preto sa ministerstvo rozhodlo navýšiť počty sociálnych pracovníkov na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. „V rámci národného projektu Deinštitucionalizácia náhradnej starostlivosti sa nám podarilo na každom úrade práce vytvoriť dve nové miesta pre rodinných asistentov, čo je spolu 92 miest. Tým sme aspoň čiastočne posilnili oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately“, informuje Marián Valentovič, generálny riaditeľ UPSVR SR. Na jedného sociálneho pracovníka teraz pripadá o takmer 40 rodín menej ako predtým. Generálny riaditeľ UPSVR dúfa, že sa na tento projekt podarí nadviazať aj v budúcom programovacom období a rady sociálnych pracovníkov sa budú rozširovať.

Ministerstvo pripravuje oceňovanie v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny a so Spoločnosťou priateľov detí z detských domov Úsmev ako dar. Uskutočňuje sa pri príležitosti 250 rokov náhradnej starostlivosti na území Slovenska.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;zd

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.