Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Medzigeneračná solidarita je nevyhnutnosťou

BRATISLAVA 29. apríla –

V európskych krajinách sa dnes upriamuje pozornosť na potrebu vzájomnej solidarity, rešpektu a záujmu o život jednotlivých generácií. Od roku 2009 je 29. apríl Európskym dňom solidarity medzi generáciami. Posilňovať sa ju snaží aj Slovensko.
Členské štáty Európskej únie stále zápasia s množstvom prekážok, ktoré bránia rovnakej účasti mladých ľudí a staršej generácie na rozvoji spoločnosti. Mladí si ťažšie hľadajú zamestnanie pre nedostatočnú prax, starší pre chýbajúce zručnosti v používaní nových technológií, nedostatočné jazykové a počítačové znalosti či častejšie zdravotné ťažkosti. „Som presvedčený, že starší ľudia môžu svojimi pracovnými a životnými skúsenosťami veľmi pozitívne prispieť k rozvoju pracovného trhu. Aj preto sú naše projekty na podporu zamestnávania zamerané nielen na mladých, ale aj na ľudí po 50. Chceme, aby sa odstránili zažité stereotypy vo vnímaní starších,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Ďalšie aktivity na posilňovanie medzigeneračnej solidarity a spolupráce sú súčasťou Národného programu aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020. „Naším cieľom je vytvoriť spoločnosť priateľskú ku všetkým vekovým skupinám, v ktorej budú mať aj starší ľudia vytvorené podmienky na dôstojný aktívny život bez diskriminácie,“ pripomína Richter. Docieliť to majú rôzne opatrenia ako napríklad zapájanie starších ľudí do dobrovoľníckych aktivít a mladých do poskytovania služieb seniorom, čím sa upevňujú medzigeneračné väzby.

Dôležitá je aj podpora starostlivosti o starších ľudí v rodinách, pretože práve medzigeneračná vzájomná závislosť má zásadný význam pre ich sociálny rozvoj. „Chcem sa poďakovať všetkým organizáciám, ktoré pomáhajú vláde pri napĺňaní národného programu starnutia. Bez ich zapojenia by sme naše ciele dosahovali ťažšie,“ zdôrazňuje minister Ján Richter.

tlačový odbor
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.