Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Manipulácie so štatistikami nezamestnanosti

BRATISLAVA 7. marca –

Opätovné oháňanie sa opozície, naposledy aj pani poslankyne SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej v nedeľnej diskusnej relácii TA3, že manipulujeme štatistikami nezamestnanosti, sa nezakladá na pravde, ale iba na politizácii a snahe za každú cenu spochybňovať výrazné úspechy tejto vlády v oblasti politiky zamestnanosti.

To, že sa Slovensku v posledných rokoch darí, potvrdzujú nie len naše štatistiky, ale aj údaje Štatistického úradu SR, Národnej banky Slovenska, Európskej komisie či Inštitútu finančnej politiky. Tie hovoria jasne – Slovensko má historicky najvyššiu zamestnanosť a nezamestnanosť by mala naďalej klesať. Nie však umelým vyraďovaním, ako to často pri nedostatku argumentov tvrdia aj bývalí predstavitelia rezortu práce. Tí, za ktorých éry sa vyraďovalo viac ako v súčasnosti, na čo si buď nechcú pamätať alebo len o tom nevedia, pretože sa o to nezaujímali. Jednoducho ich veľmi tých vtedy približne 400-tisíc evidovaných na úradoch práce nezaujímalo. Keby áno, aj za rok a pol by s tým niečo dokázali robiť. Zmohli sa len na podporu zamestnávania ľudí cez tzv. „protipovodňové opatrenia“. Za 44 680 219,17 € síce vytvorili 14 896 pracovných miest, ale tieto miesta negarantovali žiadnu udržateľnosť a po šiestich mesiacoch sa „krátkodobí“ zamestnanci stali opäť nezamestnanými. To, čo si však za úradovania ujsť nenechali, bola liberalizácia Zákonníka práce, ktorý ochraňoval viac záujmy podnikateľov ako pracujúcich ľudí. A hoci stále tvrdia, že náš Zákonník práce, ktorý chráni práva zamestnancov, negatívne vplýva na rast zamestnanosti, pravda je opačná. Za ich vládnutia a liberálneho Zákonníka práce totiž nezamestnaných pribúdalo, kým za vlády Roberta Fica klesá počet ľudí bez práce kontinuálne od roku 2013.

Pre pripomenutie faktov o téme odchodu z evidencie nezamestnaných opäť uvádzame presné čísla. V roku 2010 vyradili úrady práce pod vedením ministra Jozefa Mihála a štátnej tajomníčky Nicholsonovej pre nespoluprácu 46 559 uchádzačov o prácu, čo je 14,22 % z celkového počtu vyradených. V roku 2011 to bolo 46 278, čo predstavuje 14,20 %. Za ministrovania Jána Richtera úrady vyradili pre nespoluprácu v roku 2013 spolu 38 747 evidovaných, čo je 12,43 %. V roku 2015 to bolo 31 215, teda 10,81 % zo všetkých vyradených. V minulom roku bol tento podiel 13,67 %, čo stále nedosahuje úroveň z čias vlády Ivety Radičovej. Tieto čísla sú dôkazom toho, že tu nejde o žiadne manipulovanie so štatistikami, jedine, že by s nimi potom manipulovalo práve bývalé vedenie. Tieto čísla sú jednoducho odrazom situácie na trhu práce, keď ľudia z rôznych dôvodov nemajú záujem pracovať aj napriek tomu, že im je ponúkaná pomoc. O to viac v časoch, keď úrady práce evidujú desaťtisíce voľných pracovných miest a prioritou rezortu je, na rozdiel od bývalého vedenia, komplexná práca s uchádzačmi o zamestnanie, najmä v oblasti rekvalifikácie a zvyšovania motivácie pracovať na Slovensku. Napokon, aký efekt by malo samoúčelné vyradenie nezamestnaného z evidencie, ak má zo zákona o 6 mesiacov právo na svoje opätovné zaradenie? Tak ako je evidencia nezamestnaného akt preukázania vôle hľadať si zamestnanie, tak je sankcia dočasného vyradenia odpoveďou na jeho nespoluprácu a odmietanie ponúkanej pomocnej ruky. Rezort práce odmieta masový príchod zamestnancov z tzv. tretích krajín práve preto, lebo trváme na zamestnateľnosti veľkej časti ľudí, ktorí naďalej ostávajú v evidencii.

Ak má pani poslankyňa pocit, že štát naozaj stále nepomáha nezamestnaným, kam potom odišlo viac ako 70-tisíc mladých do 29 rokov či takmer 81,5-tisíc dlhodobo nezamestnaných, ktorí si za posledné roky našli prácu? Asi ťažko uveriť verzii, že všetci mladí odišli do zahraničia a dlhodobo nezamestnaní boli umelo vyradení, keďže takmer polovičný počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi je len ďalším dôkazom toho, že sa ľudia vymanili z pasívnej pomoci vlastným pričinením, a teda získaním príjmu z práce. Pomohla im nie len dobre naštartovaná ekonomika, ale aj podporné opatrenia ministerstva práce pri vytváraní nových pracovných miest pre rizikové skupiny nezamestnaných. A na škodu neboli ani mnohé motivačné opatrenia, ktoré poberateľov sociálnych dávok presvedčili, že príjmom z práce vedia zabezpečiť svoju rodinu lepšie ako iba poberaním pomoci od štátu. 

Tlačový a komunikačný odbor MPSVR SR

K téme

Nárok na štátnu pomoc so splácaním hypoték má menšina ľudí, brzdia ju najmä dve podmienky Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.