Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVaR: Medzinárodná konferencia o únosoch detí

BRATISLAVA 9. novembra – Na konferencii o medzinárodných únosoch detí v Smoleniciach vystúpil aj sudca celosvetového formátu Lord Thorpe. V svojej prednáške poukázal na precedens, ktorý Slovenská republika dosiahla pred rokom v sledovanom prípade detí Bórových.

Presne pred rokom Slovenská verejnosť sledovala vývoj súdneho prípadu rodiny Bórových vo Veľkej Británii, ktorý rozhodoval sudca Thorpe. Rok po uzavretí tohto prípadu so záverečným verdiktom v prospech Slovenska, ktorý znamenal návrat chlapcov Bórových na Slovensko, prijal Britský sudca Thorpe pozvanie na medzinárodnú konferenciu, ktorú 7.- 8. novembra pod záštitou ministra práce sociálnych vecí a rodiny organizovalo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

Sudca Thorpe v prednáške okrem iného jasne deklaroval , že Slovensko dodatočným vstupom do tohto konania v prípade Bórových vytvorilo precedens aj pre iné štáty, ktoré budú môcť chrániť svojich občanov podobným spôsobom v budúcnosti.

Slovenskí sudcovia, ktorí sa zaoberajú medzinárodnou agendou, ako aj odborníci z mimovládneho sektora diskutovali o problematike aj s ďalšími hosťami konferencie, medzi inými nemeckou sudkyňou Sabine Briegel, riaditeľkou ústredného orgánu Nemecka, ktorá spolupracuje na príprave Dohovoru o medzinárodných únosoch Andreou Schulz, zástupcami viacerých ambasád na Slovensku, ako aj predstaviteľmi slovenských a českých ministerstiev.

Konferenciu podporili svojou účasťou aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a minister spravodlivosti Tomáš Borec. Minister Ján Richter vo svojom otváracom prejave konferencie pripomenul nevyhnutnosť súčinnosti medzi jednotlivými ministerstvami v celej šírke problematiky práv a záujmu detí. V mene vlády SR deklaroval celospoločenskú prioritu ochrany najzraniteľnejších členov našej spoločnosti – detí, ktoré v prípade rôznych problémov, žiaľ najčastejšie zlyhávania ich vlastných rodičov musia byť citlivo chránené zákonmi a kompetentnými inštitúciami krajiny.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec pripomenul účastníkom konferencie skutočnosť, že na ministerstve pripravujú komplexnú rekodifikáciu civilno-právnych predpisov, v ktorej budú mať svoje miesto aj medzinárodné únosy detí.

Obaja ministri sa zhodli na nevyhnutnej potrebe ochrany práv a najlepšieho záujmu detí na Slovensku.

1. ročník konferencie o medzinárodných únosoch detí poukázal na potrebu riešenia mnohých otázok, ktoré súvisia s rodinami a ich deťmi v kontexte medzinárodných vzťahov, ktorých bude v dôsledku rastúcej migrácie mladých ľudí spojenej s otvorenosťou hraníc stále pribúdať. Jednou z nich je práve potreba zintenzívnenia medzinárodnej komunikácie, ku ktorej významne prispela aj samotná konferencia.

Tlačový odbor MPSVR SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

mt

K téme

Poslanci schválili novelu Zákonníka práce. Posunie fungovanie odborov na úroveň 21. storočia Ako kompenzáciu vysokej inflácie vláda zvyšuje stravné a cestovné náhrady

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.