Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV:Poľnohospodárstvo potrebuje nové investície do zelenej ekonomiky

BRATISLAVA 6. októbra –

Európski farmári : Poľnohospodárstvo potrebuje nové investície do zelenej ekonomiky

Zelený rast a dynamický agropotravinársky trh, to boli hlavné témy kongresu Európskych farmárov COPA-COGECA, ktorý sa konal v Aténach. Rezonovali na ňom okrem témy zelenej ekonomiky aj nové rozvojové impulzy pre európskych poľnohospodárov.

„Nie je žiadnym tajomstvom, že poľnohospodárstvo sa nachádza v zložitom období,“ uviedla vo svojom vystúpení ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, ktorá zároveň predsedá Rade pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo EÚ. „Našou úlohou však nie je len prekonávať aktuálne krízy, ale aj hľadať systémové riešenia do budúcnosti.“ Podľa ministerky nekonečné debaty o ekologickej produkcii neprispievajú k napredovaniu tohto sektora, ktorý disponuje obrovským potenciálom. „Dopyt po ekologických produktoch je veľký, žiaľ, často je saturovaný dovozom produktov z tretích krajín.“

V minulosti bola veľká časť investícií alokovaná do fosílnych palív. Málo investícií, ale aj vedeckej a občianskej angažovanosti smerovalo do obnoviteľných zdrojov energie, energetickej efektívnosti, udržateľného poľnohospodárstva, ochrany prirodzených ekosystémov, biodiverzity, pôdy a vody. To vyústilo do degradácie prírodného kapitálu a nezvratného vyčerpania niektorých prírodných zdrojov, k znečisťovaniu zložiek životného prostredia, prehlbovaniu negatívnych dôsledkov klimatických zmien a zníženiu biodiverzity.

Konvenčné poľnohospodárstvo rozvinutých krajín dosahuje vysokú produkciu vďaka aplikácii agrochemikálií ako sú priemyselné hnojivá a pesticídy, využívaniu mechanizácie fungujúcej na báze fosílnych palív a neúmernej spotrebe vody, čoho dôsledkom je veľká ekologická stopa. Zelené poľnohospodárstvo by malo podporovať investície do vedy, výskumu a technológií v prieniku ekonomiky a životného prostredia zameraných na zúrodňovanie pôdy, efektívnejšie využívanie vody, diverzitu plodín, ochranu rastlín a zviera a vhodné technológie pri spracovaní potravín.

Okrem nových výziev delegáti kongresu Európskych farmárov diskutovali aj o aktuálnych problémoch v tomto sektore. „Najväčšou prekážkou európskych farmárov je byrokracia, s ktorou sa borí až 70 % z nich,“ uviedol prezident Európskych farmárov (COPA) Martin Merrild. Zdôraznil tiež nové výzvy a hľadanie systémových riešení najmä v boji proti globálnym zmenám klímy. „Európske poľnohospodárstvo potrebuje nové a inteligentné technológie“. Prezident Mladých európskych farmárov Alan Jangoe vyhlásil, že poľnohospodársky sektor potrebuje nové impulzy, aby pritiahol do tohto sektora mladých ľudí. S podobným problémom sa potýka aj Slovensko. Alan Jangoe zdôraznil, že našim spoločným úsilím má byť, aby zákazník vedel odkiaľ potraviny pochádzajú a že boli vyrobené vo férových podmienkach. Zástupca hostiteľskej krajiny, grécky minister poľnohospodárstva Evangelos Apostolou upozornil, že kríza v Grécku sa dotkla výrazne aj agrosektora, ktorý bol v krajine tradične silný. Kým v roku 2014 tvoril 7 % HDP, v súčasnosti to je už len 2,9 %. Grécko eviduje podobné problémy ako Slovensko, krajina vyváža najmä suroviny, pričom potraviny s vyššou pridanou hodnotou dováža.

Zelený rast je súčasťou stratégie Európa 2020 zameranej aj na inovácie, zamestnanosť, vzdelávanie, sociálnu inklúziu, klimatické zmeny a energetiku. Hlavné iniciatívy sú v tomto smere orientované na efektívne využívanie prírodných zdrojov a zelený rast.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého Psychotriler Žena na hrane. Dokáže ochrániť svoje dieťa?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.