Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Vo Varšave sa stretli ministri poľnohospodárstva V4+3

BRATISLAVA 26. októbra –

· Zníženie administratívnej záťaže Spoločnej poľnohospodárskej politiky
· Africký mor ošípaných v Poľsku
· Zrušenie kvót na cukor v EÚ

Varšava, 26. október 2016 – Budúcnosť spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ochrana pred morom ošípaných, investície do výskumu v poľnohospodárstve, obchod s poľnohospodárskymi pozemkami a trh s cukrom a obilninami, to boli témy stretnutia ministrov krajín V4+3 vo Varšave.

„Višegrádská skupina je funkčná platforma, kde vzniká priestor na prediskutovanie tém krajín strednej a východnej Európy, ktoré sú si geograficky a kultúrne blízke a majú spoločné problémy,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Na programe zasadnutia v Poľsku boli aktuálne témy, ktoré rezonujú v poľnohospodárstve. Okrem krajín V4 sa zasadnutí zúčastnili aj zástupcovia Slovinska, Bulharska a Rumunska.

„Slovenská republika víta a podporuje všetky návrhy, ktoré prispievajú k zjednodušeniu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), k zvýšeniu flexibility a subsidiarity a k zníženiu administratívnej náročnosti pre členské štáty a Komisiu,“ povedala G. Matečná. Cieľom diskusie o nastavení a smerovaní SPP je nastavenie podmienok, ktoré by výraznejšie prispievali k lepšiemu reagovaniu na globálnu zmenu klímy, potravinovú bezpečnosť a ekologizáciu podnikov. Prítomné krajiny sa zhodli, že nie všetky návrhy komisie by znamenali zjednodušenie administratívnej záťaže.

Poľský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Krzystof Jurgiel upozornil, že africký mor ošípaných (ASF) je seriózna hrozba pre farmárov EÚ. V roku 2016 sa nákaza rozšírila do východnej časti poľskej provincie Mazowieckie a severnej časti regiónu Lublin. Podobne ako ostatné krajiny, Slovensko podporuje všetky kroky, ktoré budú viesť k zmiernenou dopadov tejto nákazy. Slovensko síce nijako ohrozené v súčasnosti nie je, najlepšia obrana je však prevencia.

Ministri rozšírenej Višegrádskej skupiny vyzývajú Európsku komisiu, aby bezodkladne vykonala analýzu situácie na trhu s cukrom s cieľom zabezpečiť jeho stabilitu po tom, ako budú v roku 2017 zrušené kvóty. „Slovensko vníma vertikálu cukru veľmi citlivo, pretože ako jediná funguje na 100% a dokáže pokryť spotrebu cukru z domácej suroviny,“ zdôraznila Gabriela Matečná.

Témou stretnutia bola aj ochrana poľnohospodárskej pôdy, ktorá nie je aktuálnou len na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách V4+3. Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva sa snaží zabrániť špekulatívnym nákupom a zanedbávaniu pôdy a podporuje jej užívanie aktívnymi poľnohospodármi.

Prítomní ministri sa tiež zhodli na väčšom zapojení výskumného potenciálu krajín Strednej a Východnej Európy do projektov v poľnohospodárstve a bioekonómii.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.