Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: V Bratislave sa uskutočnilo medzinárodné stretnutie o dvojakej kvalite potravín

BRATISLAVA 30. mája –

Výsledky testovania potravín a posilnenie vzájomnej spolupráce krajín strednej a východnej Európy v otázke dvojakej kvality potravín, bola hlavnou náplňou rokovania na úrovni štátnych tajomníkov, generálnych riaditeľov ministerstiev a odborníkov z krajín V4+2.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pokračuje v snahe bojovať proti dvojakej kvalite potravín v európskom priestore. Z tohto dôvodu iniciovalo v Bratislave stretnutie, ktorého úlohou bolo oboznámiť sa s aktuálnymi prístupmi krajín, výsledkami monitoringu a navrhnúť konkrétne riešenia. „Európska komisia je otvorená diskusii na túto tému, je však potrebné, aby krajiny strednej a východnej Európy medzi sebou úzko spolupracovali,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na bratislavskom stretnutí krajín V4+2, kde sa okrem Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska zúčastnili aj Slovinsko a Bulharsko, sa zástupcovia rezortov poľnohospodárstva zhodli na tom, že túto tému otvoria aj v júli na Rade ministrov EÚ. Všetci účastníci konferencie konštatovali, že fenomén dvojakej kvality potravín existuje a je potrebné ho riešiť. Tiež sa zhodli na tom, že veľmi dôležité sú vzdelávanie a osveta spotrebiteľov. „Tu je nevyhnutná pravidelná výmena informácií a koordinácia medzi členskými štátmi a zástupcami európskych inštitúcií,“ konštatuje sa v záveroch stretnutia. „Je potrebné preskúmať možnosti, ktorá súčasná legislatíva poskytuje, prípadne navrhnúť novú účinnú legislatívu v oblasti potravinového práva a ochrany spotrebiteľa.“

Odkedy v marci ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo výsledky testovania 22 výrobkov zameraných na problematiku dvojitej kvality, témou sa na rokovaní zaoberala Európska rada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo a Rada pre konkurecieschopnosť. V Bruseli sa uskutočnil seminár venovaný lepšiemu vysvetleniu problematiky. Európska komisia sa rozhodla bod o duálnej kvalite zaradiť aj na júnové zasadnutie Fóra na vysokej úrovni pre lepšie fungovanie potravinového dodávateľského reťazca.

„Téma dvojitej kvality otvorila skrytú komnatu, o ktorej sa vedelo, no nikdy sa takto intenzívne o nej nehovorilo. Tvrdenia o prispôsobovaní chuti spotrebiteľom na základe regionálnych chutí nemôžeme považovať za relevantné. Zhodli sme sa na potrebe posilenenia spolupráce s Európskou komisou aj formou podrobného informovania o testovaní výrobkov. V budúcnosti chceme zabezpečiť prelinkovanie národných webových sídiel s cieľom zjednodušenia dostupnosti informácií o situácii v jednotlivých členských štátoch EÚ,“ dodala Gabriela Matečná.

Vyjadrenie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej k dnešnej konferencii vo formáte Full HD video je možné stiahnuť tu:

https://drive.google.com/open?id=0B89maQcghWdXTnpHeDlQQVZlRGc

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.