Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Stretnutie ministerstva s chovateľmi hospodárskych zvierat

BRATISLAVA 1. júla – Zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva rokovali s uznanými chovateľskými organizáciami o zefektívnení ich fungovania ako aj o užšej možnosti spolupráce v konkrétnych vybraných oblastiach.

Cieľom stretnutia bolo zefektívnenie pôsobnosti týchto samosprávnych organizácií, ktoré združujú podstatnú časť chovateľov najvýznamnejších druhov hospodárskych zvierat a ktoré boli poverené rezortným ministerstvom rozhodujúcimi činnosťami v oblasti šľachtenia a plemenitby týchto zvierat. Ide o štyri organizácie pre chov hovädzieho dobytka, tri pre chov koní a samostatné dve organizácie pre chov ošípaných a chov oviec a kôz. Tieto organizácie majú významné postavenie v realizácii podpory chovateľov hospodárskych zvierat, najmä pokiaľ ide o štátnu pomoc.

Jedným z podnetov stretnutia bola aj čerstvo prijatá zmena legislatívy Európskej únie v danej oblasti, ktorej implementácia si vyžaduje hĺbkovú analýzu a pripravenosť chovateľských organizácií. Na stretnutí boli dohodnuté spoločné úlohy, ktoré budú viesť k podpore úsilia stabilizácie odvetvia živočíšnej výroby na Slovensku.

Medzi priority patrí aktualizáciu šľachtiteľských programov pre jednotlivé plemená vrátane chovných cieľov a štandardov plemien a s tým spojenú aktualizáciu štatútov plemenných kníh. Potrebné je aj pravidelné monitorovanie kvality šľachtiteľských chovov a skvalitnenie pravidiel archivácie v samotných organizáciách. Plánovaná ja aj tvorba koncepcie chovu jednotlivých druhov a plemien hospodárskych zvierat, ktorá by bola základným strategickým materiálom slúžiacim ako dôležitý podklad pri presadzovaní opatrení na pomoc chovateľom.

V neposlednom rade ministerstvo počíta s aktívnou účasťou zástupcov chovateľských organizácií pri príprave vnútroštátnych vykonávacích predpisov k novému nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/1012 z 8. júna 2016. Toto nariadenie prinesie niektoré podstatné zmeny v oblasti obchodovania s plemennými zvieratami a ich zárodočným materiálom v Európskej únii, pričom sa má začať uplatňovať od 1. novembra 2018.

Jana Gasperová
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.