Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR : Agrorezort podporí 87 miestnych akčných skupín takmer 150 miliónmi eur

BRATISLAVA 20. novembra –

– 87 miestnych akčných skupín (MAS) si rozdelí takmer 150 miliónov eur

– Územie schválených MAS pokrýva takmer 2/3 územia SR a 1 744 obcí

– Projekty ovplyvnia život územia s 2,3 miliónmi obyvateľov

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka SR podporuje rozvoj regiónov aj prostredníctvom finančnej podpory verejno-súkromných partnerstiev. Do vyhlásenej výzvy na získanie štatútu miestnej akčnej skupiny (MAS) sa zapojilo 121 subjektov, agrorezort podporí 87 úspešných stratégií sumou 138 miliónov eur.

„Rozvoj a zlepšenie podmienok života na vidieku je pre nás zásadný. Financie udelené miestnym akčným skupinám naštartujú nielen tvorbu pracovných miest, ale aj podporia starostlivosť o našu krajinu. Okrem toho podporíme aj tvorbu práce v najmenej rozvinutých regiónoch,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podmienkou čerpania finančných prostriedkov bolo udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny (MAS). Pôdohospodárska platobná agentúra prijala 121 žiadostí, podmienky poskytnutia príspevku splnilo 87 verejno-súkromných partnerstiev, ktoré si rozdelia spolu 138 miliónov eur. Územie schválených miestnych akčných skupín pokrýva takmer 30 000 km2, čo je takmer 60 % územia SR. Projekty sa v rámci stratégie miestneho rozvoja budú realizovať v 1 744 obciach SR a dotknú sa 2,3 milióna obyvateľov. Najviac schválených stratégií bolo v Prešovskom kraji (18), Košickom kraji (16) a Banskobystrickom kraji (15), najmenej v Bratislavskom kraji (2).

MPRV SR nastavilo pre uchádzačov transparentné a objektívne kritériá, na základe ktorých bola posúdená kvalita stratégie. Výška finančnej alokácie pre jednotlivé stratégie závisela od štatistických ukazovateľov, tým hlavným bola miera nezamestnanosti v okrese. Medzi ďalšie ukazovatele patrila rozloha územia, počet obcí tvoriacich verejno-súkromné partnerstvo a počet obyvateľov v jeho území. Fungovanie MAS bude dôsledne monitorované. Ak svoju predloženú stratégiu nebude MAS napĺňať, financie jej môžu byť odobraté. Na druhej strane, ak bude MAS plniť výkonnostné míľniky, môže získať dodatočné finančné prostriedky. Žiadosti o schválenie stratégie miestneho rozvoja a udelenie štatútu MAS mohli verejno-súkromné partnerstvá podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre v máji a júni tohto roka.

Zuzana Peiger Ačjaková
Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.