Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Spôsoby zvýšenia podielu slovenských potravín

BRATISLAVA 13. júna –

Ministerstvo pôdohospodárstva a Potravinárska komora Slovenska hľadajú spôsoby ako zvýšiť podiel slovenských potravín

Spôsoby zvýšenia podielu slovenských potravín na pultoch obchodov a v košíkoch spotrebiteľov, to bola hlavná téma stretnutia ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej a zástupcov Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Slovenskí potravinári na stretnutí s ministerkou upozornili na klesajúci podiel slovenských výrobkov. To má následne negatívny dopad na prvovýrobcov, spracovateľov a v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť v regiónoch. Situáciu na trhu podľa potravinárov komplikuje aj tzv. mliečna kríza a ruské embargo.

„Využijeme všetky dostupné spôsoby ako zvýšiť podiel slovenských potravinárskych výrobkov na pultoch obchodov,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. „Treba si uvedomiť, že najdôležitejšiu úlohu zohráva spotrebiteľ. Mali by sme zaujímať o to, odkiaľ výrobok pochádza, čo obsahuje a ako bol vyrobený.“ Podľa ministerky naši potravinári vedia produkovať vysoko kvalitné, chutné a čerstvé potraviny, ktoré dokážu konkurovať zahraničným produktom. „Kúpou slovenských potravín podporujeme naše poľnohospodárstvo, zvyšujeme zamestnanosť našich ľudí a pomáhame rozvoju vidieka,“ vysvetlila ministerka. Agrorezort bude naďalej pokračovať v propagácii kvalitných slovenských potravín prostredníctvom Značky kvality SK a vo zvyšovaní informovanosti a povedomia spotrebiteľov o kvalite a bezpečnosti potravín.

Zástupcovia PKS na rokovaní s ministerkou otvorili aj témy platieb poľnohospodárom prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Ministerka uviedla, že rezort má záujem zjednodušiť administratívu, zaviesť objektívne kritériá vyhodnocovania žiadostí s cieľom zabezpečiť transparentné čerpanie eurofondov.

Ministerka Gabriela Matečná na rokovaní prediskutovala aj otázku vplyvu potravín na zdravie ľudí s cieľom znížiť podiel solí a cukru v nich. Vyzdvihla, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré obmedzujú množstvo soli v potravinách. „Toto opatrenia sa nám vráti na lepšom zdraví ľudí a v konečnom dôsledku aj v znížení nákladov na zdravotnú starostlivosť.“ Mnohí potravinári podľa zástupcov PKS už menia receptúry a podiel solí a cukru znižujú. Pozitívom je, že tento rok historicky prvý krát podiel nesladenej vody prevýšil množstvo sladených nápojov. Ministerka aj zástupcovia potravinárskej komory sa spoločne zhodli na zlepšovaní povedomia o kvalite, pôvode a zložení potravín, ako aj na potrebe vzdelávania spotrebiteľov vrátane žiakov a študentov v školách.

Ing. Michal FEIK
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

Odporúčané články

MPRV SR: Matečná: Podporením miestnych akčných skupín vytvoríme v najmenej rozvinutých regiónoch stovky nových pracovných miest MPRV SR: V regiónoch pribudnú ďalšie cyklotrasy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies