Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Projekt podpory prvovýrobcov mlieka

BRATISLAVA 26. septembra –

Do projektu podpory prvovýrobcov mlieka sa zapojilo 1 760 chovateľov

· Kľúčové informácie o svojich chovoch poskytlo 1 760 chovateľov
· Štát získal detailné informácie o 110 300 kusoch dojníc z celkových 117 500 na Slovensku
· Zaúčtovaných bolo takmer 30,9 milióna eur, čo predstavuje 95 % alokovanej čiastky

Do projektu podpory prvovýrobcov mlieka sa zapojilo 1 760 z celkovo 2 692 chovateľov dojníc na Slovensku. Cieľom strednodobého opatrenia bola stabilizácia mliečneho sektora na Slovensku, podpora zamestnanosti v regiónoch a získanie detailných údajov o chovoch na Slovensku pre nastavenie dlhodobej stratégie zo strany štátu.

„Ak má byť chov dojníc a výroba mlieka na Slovensku konkurencieschopná, musí byť založená na produkčných, reprodukčných a ekonomických kritériách. Získané údaje, ktoré sme doteraz nemali k dispozícii, nám pomôžu odhaliť silné aj slabé stránky chovateľov na Slovensku. Budeme vďaka nim vedieť efektívnejšie nastavovať dlhodobé opatrenia zo strany štátu,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

To, že išlo o údaje, ktoré štátu neboli ochotní poskytnúť všetci ukazuje 65-percentný podiel zúčastnených chovateľov. Zmluvy nepodpísalo a údaje neposkytlo 932 z 2 692 chovateľov na Slovensku. Ministerstvo však získalo detailné informácie o takmer 94 % zo 117 500 dojníc v krajine. Z celkového objemu 33 miliónov eur tak štát alokoval 95 %, čo predstavuje 30,9 milióna eur.

Ministerstvo a Plemenárske služby SR, š. p., (PS SR) zvládli komunikáciu s chovateľmi veľmi efektívne. „Od chovateľov sme na administráciu tohto opatrenia zaznamenali veľmi pozitívny ohlas. Ministerstvo pripravilo strednodobé opatrenie na zabezpečenie chovu dojníc a prvovýroby mlieka začiatkom júla. Začiatkom augusta už Plemenárske služby rozposielali zmluvy chovateľom a v priebehu augusta mala väčšina zapojených chovateľov podpísané zmluvy a vyplatených bolo viac ako 92 % prostriedkov,“ spresnil Štefan Ryba, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR.

Zapojenie sa do opatrenia vyžadovalo od chovateľov poskytnutie kľúčových informácií o jednotlivých chovoch ako zastúpenie hospodárskych zvierat a ich kategórií na chove, zootechnické činnosti, produkciu mlieka, reprodukčné ukazovatele, ekonomické ukazovatele, či informácie o pôde i o zamestnancoch. Podpísanie zmluvy pritom znamenalo záväzok prvovýrobcu minimálne 12-mesačnej viazanosti počtu stavu dojníc a tým zachovanie zamestnanosti.

Vladimír Machalík
Hovorca rezortu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.