Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Poľnohospodári potrebujú férové podmienky na trhu

BRATISLAVA/ BRUSEL 15. júla – Slovensko bude v rámci predsedníctva v Rade Európskej únie presadzovať v oblasti poľnohospodárstva tri priority. Okrem nich však bude viesť aj rokovania o mnohých významných celoeurópskych témach.

Prvou z priorít Slovenska je zlepšenie postavenia poľnohospodára v potravinovom dodávateľskom reťazci. „Súčasná kríza zvýraznila nedostatky fungovania potravinového reťazca, nerovnomerné rozdeľovanie marží a používanie nekalých obchodných praktík zo strany obchodných reťazcov voči svojim dodávateľom. Túto tému chceme dostať na európsku úroveň. Aby Európa proti takémuto konaniu postupovala spoločne. Len tak dokážeme zabezpečiť rovnomerné rozdelenie marže medzi prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov. Poľnohospodári potrebujú na trhu férové podmienky,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Tejto téme sa chce SR venovať aj na neformálnej septembrovej Rade ministrov v Bratislave.

Zjednodušenie poľnohospodárskej politiky ako ďalšia z priorít má za cieľ minimalizovať administratívu pre farmárov v oblasti platieb, organizácie trhu, rozvoja vidieka, či kontrol. Ide pritom o dlhodobé riešenia, v ktorých pokračuje Slovensko v práci holandského predsedníctva.

Treťou z priorít je udržateľné lesné hospodárstvo. Slovensko totiž v súčasnosti predsedá aj Ministerskej konferencii o ochrane lesov v Európe (Forest Europe). SR ako krajina s vysokým podielom lesov až na úrovni 41 % chce, aby sa Európska únia stala lídrom v starostlivosti o les. A zároveň, aby EÚ zohľadňovala multifunkčnú úlohu lesov a dodržiavali sa medzinárodne dohodnuté zásady udržateľného obhospodarovania lesov.

Slovensko bude okrem priorít viesť aj iné dôležité rokovania. Pôjde napríklad o celkové povolené výlovy a kvóty, ktoré patria k najnáročnejším rokovaniam Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo. Ďalšou témou v oblasti rybolovu bude stanovenie viacročného rybolovného plánu pre Severné more. Významné budú tiež rokovania o medzinárodných dohodách o voľnom obchode ako je TTIP a MERCOSUR. Medzi ďalšie témy patria znižovanie objemu používaných antibiotík pri chove zvierat a znižovanie antimikrobiálnej rezistencie, či ochrana medu. Mnohé členské štáty totiž majú obavy z dovozu falšovaného medu do EÚ.

Vladimír Machalík
hovorca MPRV

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.