Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Nový spojený program Školské mlieko, ovocie a zelenina prinesie i návštevu fariem a sadov, novinkou sú bezlaktózové variácie mlieka

BRATISLAVA 28. júna –

Nový spojený program Školské mlieko, ovocie a zelenina prinesie i návštevu fariem a sadov, novinkou sú bezlaktózové variácie mlieka

Spojenie programov Školské mlieko a Školské ovocie a zelenina do spoločného programuPribudnú sprievodné, vzdelávacie aktivity a propagácia3,2 mil. € – príspevok EÚDeti a žiaci vo vzdelávacích zariadeniach sa majú na čo tešiť. Od nového školského roku ich čakajú pestrejšie školské desiaty, ku ktorým pribudnú zaujímavé sprievodné a vzdelávacie aktivity. To všetko v rámci nového spoločného programu Školské mlieko a Školské ovocie a zelenina, ktorého gestorom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Cieľom nového spojeného školského programu je zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, ako i spotrebu ovocia a zeleniny na školách. Zároveň napomôcť k vytvoreniu zdravých stravovacích návykov u detí a žiakov,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Program je koncipovaný tak, aby sa k žiakom dostali výrobky čo najvyššej kvality. Mliečne výrobky musia obsahovať najviac 7 % pridaného cukru alebo medu, čerstvé a spracované syry maximálne 10 % nemliečnej zložky. Berúc do úvahy špecifické výživové potreby detí budú po novom na výdajných miestach v škole či prostredníctvom mliečnych automatov k dispozícii aj bezlaktózové variácie mlieka pre žiakov s intoleranciou na laktózu. V ponuke naďalej ostanú obľúbené ovocné a zeleninové šťavy, pyré, sušené jablkové lupienky, drobné bobuľové ovocie či zelený hrášok.

Novinkou je možnosť financovať sprievodné programy. Deti a žiaci tak môžu navštíviť farmy, mliekarne, podniky na spracovanie mlieka, ovocia a zeleniny, zúčastniť sa súťaží, vzdelávacích aktivít alebo výsadby a údržby školskej záhrady. Školy sa môžu do programu zapojiť prostredníctvom zmlúv s dodávateľmi, ktorých na tento účel schválila Pôdohospodárska platobná agentúra. Už je potom na samotnej škole, ktorého schváleného uchádzača si vyberie a do ktorého programu, resp. aktivity sa zapojí. Novinkou je aj možnosť propagácie na zvýšenie informovanosti školského programu. Požiadať o ňu môžu právnické osoby a akýkoľvek podnikateľ a to formou plagátov, rozhlasového, televízneho vysielania, elektronickej komunikácie, tlače, seminárov či konferencií.

Doterajšie dva školské programy sa spájajú do jedného na základe nariadenia Európskej únie. Spoločný program bude financovaný z prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu, pričom na úhrade ceny výrobkov sa naďalej bude zúčastňovať aj žiak. Ministerstvo pôdohospodárstva požiadalo Európsku komisiu o zvýšenie čiastky pre SR vzhľadom na možnosti zapojenia nových dodávateľov do škôl. Na ovocie a zeleninu bude môcť Slovensko z prostriedkov EÚ použiť 2 185 291 Eur a na mlieko a mliečne výrobky 1 020 425 Eur, čo spolu predstavuje 3 205 716 Eur na spojený školský program. Agrorezort v súčasnosti pripravuje národnú stratégiu spoločného školského programu. V aktuálnom školskom roku sa do programu Školské mlieko zapojilo 2 312 škôl z celého Slovenska a do programu Školské ovocie a zelenina 3 233 škôl.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.