Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny rokovali o dvojakej kvalite potravín aj udržateľnom poľnohospodárstve

VYŠEHRAD 21. septembra –

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny rokovali o dvojakej kvalite potravín aj udržateľnom poľnohospodárstve

Téma dvojakej kvality potravín rezonuje najmä vďaka spolupráci krajín Vyšehradskej skupinyMinistri poľnohospodárstva podporia Karpatský dohovor o udržateľnom prístupe k poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka v regióneSlovensko sa zapojilo do iniciatívy BIOEAST v bioekonomikeUdržateľné poľnohospodárstvo, dvojaká kvalita potravín, ale aj spájanie vedeckých kapacít v téme biohospodárstva, to boli hlavné témy, o ktorých rokovali ministri poľnohospodárstva stretnutia Vyšehradskej skupiny.

„Spolupráca krajín strednej a východnej Európy v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva má zmysel. Azda najlepším príkladom je téma dvojakej kvality potravín. Nebyť spoločného postupu krajín Vyšehradskej skupiny, dodnes by zrejme Európska komisia považovala túto tému za okrajovú. Sme radi, že táto téma sa dostala na stôl Komisie a stala sa vážnou,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Iniciatíva Slovenskej republiky vyústila až do Správy o stave Únie, ktorú predniesol minulý týždeň predseda Európskej komisie J. C. Juncker. „Témou dvojakej kvality sa bude zaoberať aj európsky spotrebiteľský samit, ktorý organizuje Slovenská republika a uskutoční sa v polovici októbra v Bratislave. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ukončilo druhú sériu testov potravín zameraných na dvojakú kvalitu potravín. „Výsledky testov oznámime začiatkom októbra,“ oznámila ministerka Gabriela Matečná.

Ministri poľnohospodárstva krajín V4+4 podporia podpis Karpatského dohovoru o udržateľnom prístupe k poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka v regióne. „Pre Slovensko to znamená záväzok ochrany a manažmentu tradičnej kultúrnej krajiny Karpát. Snažíme sa zachovať hodnotné horské a prírodné ekosystémy, podporiť extenzívne poľnohospodárstvo a ekologickú poľnohospodársku výrobu,“ vysvetlila ministerka Gabriela Matečná. Podpis dohovoru je naplánovaný na 12. októbra v maďarskom Lillafürede.

Slovenská republika sa v rámci Vyšehradskej skupiny zapojila do iniciatívy BIOEAST, čo je vlastne stredoeurópska iniciatíva pre poľnohospodárstvo, akvakultúru a lesníctvo v bioekonomike. „Biohospodárstvo je na Slovensku v porovnaní s ekonomicky najsilnejším odvetvím hospodárstva – automobilovým priemyslom, v úzadí. Táto téma ale hrá dôležitú rolu pre udržateľné hospodárenie na pôde a ovplyvňuje kvalitu života vo vidieckych regiónoch,“ povedala Matečná. „Chceme posilniť vedu, podnietiť inovácie a spojiť vedecké kapacity krajín strednej a východnej Európy, aby sme boli konkurencieschopní voči ostatným krajinám Európy aj sveta.“

Zasadnutia Vyšehradskej skupiny ministrov poľnohospodárstva sa okrem krajín V4 – Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Poľska zúčastnili aj zástupcovia agrorezortov z Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvátska.

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.