Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerstvo pôdohospodárstva podporí hlasovanie o glyfozáte

BRATISLAVA 19. mája –

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na dnešnom Stálom výbore pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, sekcia prípravky na ochranu rastlín bude hlasovať za obnovenie schválenia účinnej látky glyfozát na dobu 10 rokov.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná na dnes ráno zvolala mimoriadnu pracovnú skupinu, na ktorej prediskutovala postoj k obnoveniu účinnej látky glyfozát.

„Kvalita a bezpečnosť potravín je u nás na prvom mieste. Aj napriek tomu, že Slovensko v predchádzajúcom období zastávalo kladný postoj, ako nová ministerka som si dala pripraviť podklady k tejto téme, vrátane stanovísk mimovládnych organizácií,“ uviedla Gabriela Matečná. „Po zvážení dostupných odborných argumentov som rozhodla, že budeme hlasovať za.“

Ministerstvo sa priklonilo k súhlasu za tých okolností, že v prípade zistenia akýchkoľvek nových skutočností, ktoré by vzbudzovali obavy, Komisia bezodkladne prijme potrebné opatrenia.

Na Stálom výbore pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, sekcia prípravky na ochranu rastlín, legislatíva (ďalej len „Stály výbor“) sa v dňoch 18. – 19. mája 2016 diskutuje a hlasuje o obnovení schválenia účinnej látky glyfozát na dobu 10 rokov.

Glyfozát je účinná látka prípravkov na ochranu rastlín a dňa 20. decembra 2013 bolo ukončené jej hodnotenie za účelom obnovenia jej schválenia podľa platnej legislatívy EÚ. Hodnotiacim štátom bolo Nemecko, spolu-hodnotiteľom za oblasť podzemných vôd bolo Slovensko. K uvedenému hodnoteniu vypracoval Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EFSA“) vedecké závery. EFSA ako rešpektovaná autorita dňa 30. októbra 2015 EFSA vydala revidované závery.

Michal FEIK
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
odbor komunikácie a marketingu | Kancelária ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.