Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Jablkám sa na Slovensku darí, v registri je zapísaných 150 odrôd

BRATISLAVA 21. októbra –

Jablkám sa na Slovensku darí, v registri je zapísaných 150 odrôd

Jablone tvoria 48 % výmery zo všetkých ovocných druhov registrovaných v ROSCelková výmera ovocných sadov k 31. 12. 2016 dosiahla 7070 haProdukčná výmera, z ktorej sa zberá úroda k 31. 12. 2016 dosiahla 6 382 haNajobľúbenejším ovocím slovenských pestovateľov sú jablká. Či už červené alebo zelené, v jedálničkoch majú veľmi pestré využitie. Jablone tvoria takmer polovicu výmery zo všetkých ovocných druhov registrovaných v Registri ovocných sadov (ROS), v ktorom figuruje 150 odrôd. Z nich sa najčastejšie pestujú odrody Gala (29%), Pinova (7%), Idared (7%), Stark a Golden Delicious (6%), Evelina (klubová odroda) a Topaz, obidve po 5% produkčnej výmery.

„Dnes si pripomíname Svetový deň jabĺk a „Deň pôvodných odrôd jabĺk“. Príslovie hovorí, že jedno jablko denne udrží od vás lekára ďalej. Jablká totiž obsahujú množstvo vitamínov a látok potrebných pre náš organizmus. Na Slovensku máme nielen kvalitné odrody, ale aj výborné podmienky na pestovanie jabĺk. Vyzývam preto slovenských spotrebiteľov, aby pri ich nákupe hľadali tie čerstvé a lokálne jablká zo Slovenska. A keď budú môcť, aby deťom do škôl balili radšej ovocie ako sladkosti, “ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná pri príležitosti Svetového dňa jabĺk.

Takzvané pôvodné odrody jabloní poznáme tiež ako miestne a krajové odrody, miestne sú rozšírené na malom území (v jednej obci/doline), krajové na väčšom území (napr. celý región). Tieto staré odrody sa pestujú iba v malom rozsahu, v záhradách miestnych pestovateľov. Všetky odrody jabloní, ktoré poznáme pod názvom miestne alebo krajové, patria do druhu jabloň domáca (Malus domestica). Tieto vznikli ako krížence viacerých divorastúcich druhov pochádzajúcich z iných krajín, a na Slovensku sa až následne udomácnili. Väčšina starých odrôd, ktoré sa pestujú u nás, nie sú slovenské odrody, ale vznikli rôznymi spôsobmi a dostali sa k nám prostredníctvom obchodných ciest, spolu s vlnami osídľovania či návratmi krajanov do vlasti.

„Našimi“ sa stali najmä tým, že sa dlhodobým pestovaním v domácich prírodných podmienkach osvedčili. Pestujú sa však u nás už desiatky, niektoré stovky rokov. Krajové odrody pochádzajúce zo Slovenska sa v iných častiach sveta nevyskytujú, sú viazané na región, jeho kultúru a sú aj lepšie prispôsobené na podmienky prostredia. Medzi najznámejšie a doteraz pestované krajové odrody patria napríklad ´Solivarské ušľachtilé’, ‘Batul’, ‘Parkerovo’, ‘Jonathan’, ‘Strymka’, ‘Gravštýnske’, ‘Parména zlatá zimná’, ‘Ontario’, ‘Malinovo hornokrajské‘.

Vladimír Machalík
Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV SR

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.