Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: EU parlament chce sprísniť kontroly nekalých obchodných praktík

BRATISLAVA 8. júna –

Ministerka Gabriela Matečná víta schválenie výzvy Európskeho parlamentu na sprísnenie kontroly nekalých obchodných praktík v potravinovom dodávateľskom reťazci

Zintenzívnenie aktivít proti nekalým obchodným praktikám v potravinovom dodávateľskom reťazci na celoeurópskej úrovni schválili na utorňajšom zasadnutí poslanci Európskeho parlamentu. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná víta výsledok hlasovania.

„Poslanci Európskeho parlamentu hlasovaním preukázali, že téma nekalých obchodných praktík sa netýka len Slovenska, ale aj ďalších krajín EÚ. Slovensko bude preto aj naďalej vyvíjať iniciatívu, aby sme túto tému riešili na najvyššej európskej úrovni. V oblasti poľnohospodárstva je to jedna z troch priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. Za správu zahlasovalo až 600 zo 672 prítomných poslancov Europarlamentu.

„Domnievame sa, že je nevyhnutné prijať rámcové právne predpisy na úrovni EÚ na riešenie nekalých obchodných praktík a zabezpečiť, aby európski poľnohospodári a spotrebitelia mali prospech zo spravodlivých predajných a nákupných podmienok,“ uvádza sa v schválenej správe. Správa tiež poukazuje na to, že nový európsky legislatívny právny rámec nesmie znížiť úroveň ochrany v krajinách, ktoré už prijali národnú legislatívu v boji proti nekalým obchodným podmienkam medzi podnikateľskými subjektmi.

Legislatívu proti nekalým obchodným praktikám má na národnej úrovni aktuálne zavedených 20 členských štátov EÚ a ďalšie ju plánujú zaviesť. Prax však medzičasom ukázala, že metódy spočívajúce v uplatňovaní samoregulačných mechanizmov, akými je iniciatíva v oblasti dodávateľského reťazca už dnes na vyriešenie nekalých obchodných praktík nestačia a je potrebné prijať rozhodné a konzistentné kroky, ktorých cieľom je úplne odstránenie nekalých obchodných praktík objavujúcich sa v potravinovom dodávateľskom reťazci v EÚ.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podporuje zavedenie právnych predpisov na celoeurópskej úrovni. Tak, aby bolo zaručené riadne fungovanie trhov, poctivé a transparentné vzťahy medzi všetkými účastníkmi potravinového dodávateľského reťazca.

Mgr. Vladimír Machalík
Hovorca rezortu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.