Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Dohodlo sa s reťazcami na predaji potravín od lokálnych výrobcov

BRATISLAVA 27. februára – 

Ministerstvo pôdohospodárstva sa dohodlo s reťazcami na predaji potravín od lokálnych výrobcov

Šanca pre malých regionálnych výrobcov na zviditeľnenie svojich produktovMožnosť dodať potraviny do maloobchodov do okruhu 50 kmMPRV pripravuje zoznam lokálnych dodávateľov pre reťazceMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR začalo pod novým vedením intenzívne komunikovať s obchodnými reťazcami. Väčšina veľkých reťazcov podporila návrh ministerstva, a poskytne časť svojich pultov na prezentáciu špecialít z daného regiónu.

„Naším cieľom je podpora malých a stredných výrobcov potravín. Regionálne pulty umožnia malým a stredným producentom odbyt, možnosti na rozvoj aj zamestnanosť. Spotrebitelia budú mať širšiu ponuku kvalitných domácich výrobkov priamo zo svojho regiónu,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR. Malí a strední výrobcovia potravín zároveň získajú skúsenosti s prácou v systéme dodávok do maloobchodných sietí. Lokálni výrobcovia tak budú môcť v prípade záujmu dodávať potraviny pravidelne priamo do maloobchodných predajní konkrétneho reťazca a to do vzdialenosti 50 km od miesta ich výroby. Navrhovaná aktivita MPRV SR bude mať pozitívny vplyv aj vo zvýšení sebestačnosti výroby potravín v krajine a je súčasťou stratégie rezortu na podporu malých a stredných farmárov a spracovateľov. Model bude zároveň slúžiť aj ako pozitívny príklad pre ostatné subjekty, ktoré by chceli začať s výrobou, ale nevedia ako. Cieľom ministerstva je, aby sa regionálne potraviny dostali na pulty najneskôr do tohtoročných Vianoc.

Agrorezort už začal pracovať na výbere vhodných dodávateľov. V prvom kroku to bude maximálne stovka z tých, ktorí sú najpripravenejší a spĺňajú základné podmienky obchodu, ako balenie, popisové etikety, EAN kód a vedia zabezpečiť logistiku. Výrobca bude musieť vedieť svoj tovar zabaliť, označiť a doviezť. Možnosťou dodávať potraviny do veľkých obchodných sietí sa mu výrazne otvoria možnosti ponúknuť tovar oveľa väčšej skupine spotrebiteľov, ako mal doteraz. Pre lokálnych výrobcov, ktorí majú o dodávanie potravín do reťazcov záujem je pripravený mailový kontakt chcemdodavat@land.gov.sk.

Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.