Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Stretnutie podnikateľov Slovenska s podnikateľmi Indonézie

BRATISLAVA 11. decembra –

T. Malatinský: Indonéziu vnímam ako perspektívneho partnera na spoluprácu

MH SR spolu so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícii a obchodu (SARIO), MZV a EZ SR a ZÚ SR v Jakarte zorganizovalo v rámci konania 3. zasadnutia Spoločnej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Indonézskou republikou v Denpasare stretnutie podnikateľov Slovenska s podnikateľmi Indonézie. Rokovanie sa uskutočnilo za prítomnosti ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského.
„Indonézia ako najväčšia krajina spoločenstva ASEAN so zdravou ekonomikou a rastom HDP na úrovni 6,5 % je perspektívnym partnerom na spoluprácu. Nedostatočne vyvinutá infraštruktúra krajiny vytvára reálne predpoklady na slovenskú účasť pri jej rozvoji. Perspektívne sa javí aj rozvinutie spolupráce v oblasti vedy a výskumu či výmeny študentov univerzít. Slovensko môže využívať Indonéziu ako vstupnú bránu do juhovýchodnej Ázie združených v spoločenstve ASEAN a taktiež indonézski podnikatelia môžu využiť Slovensko ako vstupný priestor na európske trhy“, povedal v tejto súvislosti minister T. Malatinský.
Minister T. Malatinský ocenili, že toto fórum je úspešným nadviazaním na prezidentskú návštevu Indonézie v roku 2011 a jeho návštevy v roku 2012, kedy sa hovorilo hlavne o možnostiach spolupráce v oblasti vývozu investičných celkov pre rozvoj infraštruktúry Indonézie. To už má aj konkrétny výsledok v podobe podpisu kontraktu na dodávku stavby elektrárne 2×60 MW v indonézskom Batame, ktorej začiatok realizácie sa predpokladá v I. polroku 2014.
Potenciál Indonézie pre prehĺbenie vzájomnej obchodnej spolupráce potvrdil aj generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič. „Obrat medzi Slovenskom a Indonéziou dosahuje za ostatné roky hodnoty nad 100 miliónov eur a jeho potenciál je vyšší. Teší ma, že prebiehajúce rokovania sú prísľubom pre úspešnú realizáciu nových spoločných projektov v sektoroch – energetika, strojárstvo, elektrotechnika a veda a výskum. Som rád, že potenciálny objem slovensko-indonézskych kontraktov predstavuje 850 miliónov USD“, uviedol po stretnutí generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič.
UJD SR a VUJE Trnava s ich indonézskym partnermi rokujú o možnej spolupracujú pri príprave a realizácii výstavby I. jadrovej elektrárne v Indonéziii a pri likvidácii starých jadrových reaktorov používaných pre vedecké účely. Pokračuje sa v príprave projektov výstavby cementárne v Západnej Papui a Východnom Kalimantane ako aj továrne na výrobu pneumatík v Tangerangu. Úspešne bol dokončený vývoj a výskum pestovania tropickej pšenice, ktorá je výsledkom spolupráce indonézskej univerzity Andalas, našej Poľnohospodárskej univerzity v Nitre a spoločnosti Osivo Zvolen a ktorého výsledky smerujú k spolupráci na komerčnej báze.
Črtajú sa aj iné projekty ako výstavba priemyselnej elektrárne 60 MW pre výrobu etanolu, Východný Kalimantan, Maripi integrovanej cementárne Manokwari – Západná Papua a elektrárne 40 MW, cementárne s produkciou 1,73 mil. ton, provincia Banten, Chiara, elektrárne 2×100 MW Angana, Východný Kalimantan a 160 km vedenia vysokého napätia 150 KV, či elektrárne Karimun 2×25 MW.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Špičkový autor životopisov Walter Isaacson a jeho Einstein

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.