Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Prijatie obchodnej zmluvy EÚ s Kanadou čaká na súhlas Belgicka

BRATISLAVA 18. októbra –

Definitívnu zhodu na prelomovej dohode o voľnom obchode s Kanadou – CETA nakoniec neprinieslo ani dnešné mimoriadne rokovanie Rady ministrov hospodárstva a obchodu EÚ v Luxemburgu. Stalo sa tak napriek tomu, že väčšina štátov EÚ je po zložitej diskusii predbežne pripravená dohodu podporiť. Definitívny súhlas nateraz viazne na postoji Belgicka, kde pokračujú rokovania na vnútropolitickej scéne. Rumunsko a Bulharsko zmluvu podporia len pod podmienkou bezvízového styku s Kanadou. Za predsednícku krajinu viedol zasadnutie slovenský minister hospodárstva Peter Žiga a zúčastnila sa na ňom eurokomisárka pre obchod Cecília Malmströmová.

Ministri na mimoriadnom rokovaní Rady diskutovali o podpise a predbežnom uplatňovaní komplexnej obchodnej dohody s Kanadou. Stretnutie bolo dôležitým krokom na riešenie otvorených otázok, smerom k spoločnej zhode štátov. Viaceré krajiny boli s riešením spokojné, výhrady iných nemali priamu spojitosť s obsahom zmluvy. Závažnosť podčiarkoval fakt, že sa na ňom zúčastnili až osemnásti ministri.

„Uzatvorenie zmluvy patrí k prioritám Európskej únie aj nášho predsedníctva. Zmluva je vyrokovaná dobre a obojstranne výhodne. Jej prijatie je kľúčové pre dôveryhodnosť spoločnej obchodnej politiky Európskej únie a samotnej EÚ ako takej,“ zdôraznil minister hospodárstva. „Som presvedčený, že zmluva na postoji Belgicka nestroskotá,“ dodal Peter Žiga.

O zmluve budú najbližšie diskutovať lídri EÚ ešte tento týždeň na stretnutí v Bruseli.

Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Výpravná rekonštrukcia príchodu sv. Konštantína a Metoda: Najväčšia slovenská historická udalosť ožije v Nitre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.